CFR Cluj - FC Botoșani 6-0, în play-out

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani la o diferență zdrobitoare, 6-0 (4-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 7-a a play-out-ului Ligii I de fotbal.

sursa foto fanatik.ro sursa foto fanatik.ro

CFR Cluj a înscris de două ori în prelungirile primei reprize. Golurile au aparținut lui Bud (minutul 15 din penalty, apoi 26), Juan Carlos Ruiz Real (45+2, 45+3), Nouvier (53) și Lopez (68).

FC Botoșani nu a câștigat niciodată pe terenul lui CFR Cluj.

După acest rezultat, echipa clujeană a urcat pe locul 2 în play-out, cu 26 de puncte și un golaveraj mai bun decât CS Univrsitatea Craiova. Pe primul loc, cu 27 de puncte, este CSMS Iași, care luni joacă acasă cu ACS Poli Timișoara.

FC Botoșani se află pe locul 11, cu 21 de puncte.

CFR 1907 Cluj — FC Botoșani 6-0 (4-0), stadion "Dr. Constantin Rădulescu" — Cluj-Napoca

Au marcat: Cristian Bud (15 penalty, 26), Juan Carlos Ruiz Real (45+2, 45+3), Bryan Nouvier (53), Cristian Lopez (68).

Arbitru: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenți: Stelian Slabu (Brașov), George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)

Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara) — CCA, Dan Potocianu (Reșița) — LPF