Prima înfrângere pe teren propriu pentru baschetbalistele clujence. Universitatea Cluj - Universitatea Alba Iulia 62-75

Baschetbalistele Universității Cluj au pierdut primul meci din acest an disputat pe teren propriu în fața jucătoarelor de la Universitatea Alba Iulia, scor 62-75, după un meci în care clujencele a reușit să câștige câteva puncte în plus abia în ultimul sfert de meci.

În fața a peste 1.500 de fani, o prezență mult mai mare față de cum erau obișnuite baschetbalistele la meciurile disputate pe teren propriu, juccătoarele antrenate de Dragan Petricevic au cedat meciul ușor în fața adversarelor de pe locul 3, Universitatea Alba Iulia, scor 62-75 (17-20, 10-20, 18-20, 17-15), meci care a contat pentru etapa a 18-a din Liga Naţională de Baschet Feminin.

Jucătoarele din Alba-Iulia, în frunte cu Antic, Webb și Dyer, au început foarte bine meciul și adjudecat primele trei sferturi, 17-20, 10-20, 18-20. Clujencele nu au reușit, în ciuda numărului mare de suporteri prezenți, să câștige decât ultimul sfert, 17-15.

Antrenorul echipei „U” Cluj, Dragan Petricevic, a declarat că înfrângerea vine după ce mai multe jucătoare nu au putut fi recuperate în totalitate și, probabil, din cauza presiunii puse din partea numeroșilor fani prezenți la sală. „Victorie total meritată a echipei alba-iuliene, pe undeva ne aşteptam. Am ratat mult, din câteva poziţii complet libere, favorabile, sub panou. Nu căutăm alibi, dar avem două jucătoare care abia stau în picioare. Innes Ajanovic joacă cu dureri şi cu infiltraţii, din fair play pentru campionat şi public. Am ratat foarte mult, ceea ce echipa adversă a speculat, a jucat excepţional, cu precizie, la aruncări, acolo se face diferenţa principală. Am încercat de câteva ori să revenim, am avut atitudine de mai multe ori în meci, din păcate slăbiciunile au cântărit mai mult decât această atitudine”, a declarat Dragan Petricevic.

Chiar și după acest meci obiectivul Universității Cluj rămâne același, poziționarea la finalul sezonului pe pozițiile 4-6.

Următorul meci pentru Universitatea Cluj va vea loc pe data de 15 ianuarie, de la ora 17:00, în deplasare pe terenul echipei CSM Satu Mare, echipă aflată pe ultimul loc în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Universitatea Cluj-Napoca - Universitatea Alba Iulia 62-75 (17-20, 10-20, 18-20, 17-15)
Marcatoare:
Universitatea Cluj-Napoca: Wilson 20 puncte, Grimes 15p., Ajanovic 8p., King 7p., Prlja 5p., Young 4p., Ferenczi 3p.
Universitatea Alba Iulia: Antic 19 puncte, Dyer 16p., Webb 16p., Hadzovic 9p., Karakasevic 6p., Uiuiu 4p., Fodor 3p., Dincă 2p.