„U” Cluj - Steaua 0-1 (0-0). „Studenții” părăsesc Cupa României cu capul sus

Universitatea Cluj a pierdut meciul din cadrul 16-imilor Cupei României în fața formației Steaua București, cu scorul de 0-1 (0-0), după ce mai bine de 80 de minute au jucat la egal cu jucători de sute de mii de euro.

Peste 12.000 de suporteri au fost prezenți pe Cluj Arena, joi seara, la reeditarea finalei din data de 1 iunie.

Cu un lot complet schimbat față de atunci, Universitatea Cluj, echipă a cărei medie de vârtă are doar 20 de ani, a făcut un meci impresionant cu ocazii foarte mare mai ales în prima repriză.

Începutul meciului a fost una incendiară, peluza „Șepcile roșii” aprinzând torțe și făcând valuri.

Răzvan Grecu a avut prima ocazie notabilă a Universității Cluj, în minutul 14, scăpând singur cu mingea în fața porții apărate de Cojocaru. În minutul 25 Papp încearcă un șut de la aproximativ 20 metri dar trece de puțin pe lângă poartă. Kovacs își încearcă și el norocul în minutul 40 cu o execuție din lovitura liberă, o minge puternică direct pe spațiul porții. Cojocaru este pe fază și o aruncă în corner.

În debutul celei de a doua Popa are o bună ocazie de gol dar apărarea „U” Cluj se află în zonă și înlătură pericolul. Crișan iese de pe teren accidentat, în minutul 59, după ce mașinuța de intervenție a voluntarilor se învârte de două ori prin careul „U” Cluj. Acesta este schimbat imediat de Cocină.

Steaua efectuează, în minutul 66, prima schimbare, Sulley Muniru este schimbat de Aymen Tahar. În minutul 78 antrenorul Stelei, Dumitriu, face a doua schimbare la Steaua, iese Gregory Tade și intră pe teren Jugurtha Hamroun, după o evoluție destul de slabă a fostului atacant a rivalei din Cluj. Unicul gol al partidei a fost marcat de Aymen Tahar, atacantul de bază a formației bucureștene, în minutul 81, cu capul din trei metri. După acest gol jucătorii Stelei încep tot mai mult să tragă de timp și reușesc să închidă partida în favoarea lor.

Cu acest scor Universitatea Cluj părăsește competiția în Cupa României.

Pentru echipa de pe malul Someșului urmează meciul de duminică, de la ora 11:00, pe teren propriu, în care va întâlni formația Șoimii Pâncota.

Universitatea Cluj: Niczuly, Dulap, Cordoș, Crișan (Cocină '61), Hâmpea, Cândea, Kovacs (Boboc '56), Calcan, Popescu, Greu (Tarcea '75), Schieb. Antrenor: Marius Popescu.

Steaua București: Cojocaru, Carp, Papp, Chipciu (Tudorie '86), Muniru (Tahar '66), Tade (Hamroun '78), Sitya, Breeveld, Varela, Popa, Enceanu. Antrenor: Dumitru Dumitriu.

Arbitru principal: Haidiner Denis (Hunedoara)

Arbitrii asistenți: Tunyogi Ferencz (Zalău) și Badea Marius Florin (Râmnicu Vâlcea)

Arbitru de rezervă: Botaş Nicolae Cătălin (Timişoara)

Observatori: Lucaci Adrian (Arad) și Grigorescu Nicolae (Timişoara)

Rezultatele partidelor din 16-imile Cupei României:
Marţi, 22 septembrie
UTA Bătrâna Doamnă - Pandurii 1-1 (Nistor - aut. 87 / Săpunaru 10). 1-3 după penalty-uri
CS Baloteşti - CFR Cluj 0-1 (Beleck 112). după prelungiri
Viitorul 2 - Academica Clinceni 2-1 (Rz. Marin 47, R. Grecu 78 / Kuku 41)
Bucovina Pojorâta - ASA Târgu-Mureş 1-4 (Căinari 88 / Manolov 2, 72, Mureşan 30, Axente 83)
ACS Berceni - CSMS Iaşi 1-1 (L. Dobre 6 / Golubovic pen. 90+4), 3-5 după penalty-uri
CSM Râmnicu Vâlcea - ACS Poli Timişoara 0-2 (Curtean pen. 6, Llorente 27),

Miercuri, 23 septembrie
Rapid CFR Suceava - FC Braşov 0-2 (D. Ene 75, Letan 81)
SC Bacău - CS U Craiova 1-1 (A. Pavel 3 / Mazarache 43), 6-4 după penalty-uri
Unirea Brânceni - Astra Giurgiu 0-5 (I. Roşu 1, 87, 89, G. Enache 44, Alibec 71)
CS Mioveni - FC Botoşani 1-2 (A. Popa / D. Roman 38, Cabrera 80)
FCM Baia Mare - FC Voluntari 1-0 (Codin 88)
Ripensia Timişoara - Viitorul 0-2 (Mişelăricu 13, Fl. Tănase 90+2)
Unirea Târlungeni - Petrolul 0-6 (Benga 30, Tamuz 38, 90, Varga 47, Milinceanu 78, Lemnaru 85)

Joi, 24 septembrie
ASA Târgu-Mureş 2 - Concordia Chiajna 0-4 (Purece '12, Răducanu '32, Constantinescu '62, Pană '85)
Dacia Unirea Brăila - Dinamo 2-3 (Necoară '40-pen, Muscă '86 / Gnohere '61, '73, '75)
Universitatea Cluj - Steaua 0-1 (Tahar '81)