VIDEO-Prima înfrângere pentru U-BT după opt victorii consecutive

U-Banca Transilvania spune stop victoriilor consecutive, echipa de baschet masculin a clujenilor reușind să fie înfrântă după patru sferturi și o repriză de prelungiri.

Dacă la pauza mare cele două echipe se duceau la vestiare la scor egal, 43-43, în sfertul trei echipa gazdă a părut mult mai relaxată, aceasta pierzând sfertul cu 12-22. Ultimul sfert al meciul a fost unul total diferit, elevii lui Marcel Țenter și Dorin Pintea reușind să recupereze astfel încât după sfertul al patrulea scorul era egal, 83-83. În ultimele secunde ale over time-ului, clujenii au părut lipsiți de inspirație, ratând câteva mingi esențiale și astfel scorul final devenind 94-97 (20-19, 23-24, 12-22, 28-18, 11-14).

Antrenorul echipei clujene, Marcel Țenter, a declarat după meci căaceastă înfrângere care a ținut publicul cu sufletul la gură poate fi considerat un rău necesar, dat fiind faptul că urmează câteva meciuri foarte grele.

„Am avut un presentiment că nivelul nostru de concentrare, orice aș face și orice le-aș zice, nu va fi același și nu m-am înșelat, din păcate. Am reușit, până la urmă, cu mare efort să ajungem o echipă a Piteștiului foarte motivată, care a jucat foarte bine. Am avut șansa să câștigăm meciul, am avut ultima minge, pe care din păcate am ratat-o, însă, chiar dacă am fi câștigat, ar fi fost o victorie furată. Sper ca această înfrângere să fie aliatul meu, este un test pentru noi acum, să vedem cum reacționam. Sper că băieții noștri, fiind maturi și cu mare experiență, să înțeleagă momentul asta și să jucăm un altfel de baschet în meciurile care urmează pentru noi și, în definitiv, calitatea baschetului nostru va decide dacă vom avea sau nu izbânde la Ploiești și București”, a declarat Marcel Țenter.

Pentru echipa U-Banca Transilvania urmează două meciuri consecutive în deplasare în fața echipelor de pe primele poziții din clasamentul LNBM, pe 21 februarie, cu Steaua CSM Eximbank București, și pe 24 februarie, cu CSU Asesoft Ploiești.

Marcatori:
U-Banca Transilvania: Hargrove 22 (4 rec., 3 p.d.), Millage 19 (4 rec., 2 p.d.), Silvășan 12 (3 rec., 6 p.d.), Barnette 10 (12 rec., 4 p.d.), Jones 9 (8 rec.), Mandache 7 (2 rec.), Jucan 6 (1 p.d.), Lalovic 4 (2 rec.), Turner 3 (1 rec., 1 p.d.), Baciu 2 (1 rec.)

BCM U Pitești: Ross 30 (11 rec., 5 p.d.), Milosevic 19 (8 rec.), Sutalo 14, Fraseniuc 11, Maric 9 (6 rec., 6 p.d.), Djapa 7, Kovac 7.