Unirea Dej va întâlni echipa Dinamo București în Cupa Challenge

După bilanţul nefast de acum două săptămâni, cu doar o victorie în cinci partide, voleiul feminin românesc va încerca să se revanşeze.

Zilele acestea cele cinci formaţii din România vor evolua în Cupele Europene la volei feminin, ediţia 2014-2015, după care echipele de volei masculin își vor întâlni săptămâna viitoare adversarele.

CSM Bucureşti şi CS Volei Alba-Blaj vor forţa calificarea pe teren propriu, cu menţiunea că bucureştencele nu au decât o singură variantă: să câştige returul cu 3-0 sau 3-1, apoi să-şi adjudece setul de aur. Dinamo are nevoie de o minune la Dabrowa Gornicza, ca şi Medicina la Kfar Saba, potrivit voleiromania.ro.

În Liga Campionilor, Ştiinţa Bacău este obligată să câştige la Nantes pentru a putea spera la (măcar) locul 3 în grupă.

Programul echipelor româneşti în Cupele Europene la volei:
Masculin
Cupa Challenge, 16-imi de finală, manşa tur:
Dinamo Bucureşti - Unirea Dej (meci programat în perioada 2-4 decembrie 2014) - se joacă în Sala Dinamo
Liga Campionilor, Grupa A, etapa a treia:
CVM Tomis Constanţa - Knack Roeselare (Belgia) (joi 4 decembrie 2014, ora 18.00) - meci televizat în direct de postul Digi Sport
Celălalt meci din grupa Tomisului: Copra Volley Piacenza (Italia) - Dragons Lugano (Elveţia) (joi 4 decembrie 2014, ora 21.30)
Cupa CEV, optimi de finală, manşa tur:
Kecskemet RC (Ungaria) - SCM U. Craiova (meci programat în perioada 2-4 decembrie 2014)

Feminin
Liga Campionilor, Grupa B, etapa a doua:
Nantes Volley-Ball (Franţa) - Ştiinţa Bacău (miercuri 26 noiembrie 2014, ora 21.00)
Celălalt meci din grupa Ştiinţei: Fenerbahce Grundig Istanbul (Turcia) - Azeryol Baku (Azerbaidjan) (miercuri 26 noiembrie 2014, ora 19.00)

Cupa CEV, 16-imi de finală, manşa retur:
Tauron Dabrowa Gornicza (Polonia) - Dinamo Romprest Bucureşti, în tur 3-1 (miercuri 26 noiembrie 2014, ora 19.00)
CS Volei Alba-Blaj - Volley Koniz (Elveţia), în tur 2-3 (miercuri 26 noiembrie 2014, ora 19.15) - se joacă la Sibiu - meci televizat în direct de postul Digi Sport 3

Cupa Challenge, turul al II-lea, manşa retur:
Hapoel Kfar Saba (Israel) - CSU Medicina Tîrgu Mureş, în tur 2-3 (miercuri 26 noiembrie 2014, ora 19.00)
CSM Bucureşti - Uralochka-NTMK Ekaterinburg (Rusia), în tur 1-3 (marţi 25 noiembrie 2014, ora 19.30) - se joacă în Sala „Unirea” din Dobroeşti - meci televizat în direct de postul Digi Sport 3

Reamintim modificarea de regulament decisă de Confederaţia Europeană de Volei încă din sezonul trecut. Echipa calificată în urma partidelor tur-retur va fi cea care acumulează mai multe puncte pe ansamblul celor două manşe. Se vor acorda 3 puncte pentru victorie cu 3-0 sau 3-1, 2 puncte pentru victorie cu 3-2, 1 punct pentru înfrângere cu 2-3, 0 puncte pentru înfrângere cu 0-3 sau 1-3. Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manşe, se joacă set de aur pentru stabilirea echipei calificate mai departe, indiferent de setaveraj.

Astfel, dacă fiecare echipă câştigă cu 3-2 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă fiecare echipă câştigă cu 3-0 sau 3-1 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă o echipă câştigă cu 3-0 sau 3-1, iar cealaltă cu 3-2, prima echipă merge mai departe.