Clujul are campioni și vicecampioni naționali la înot

Mai mulți înotători din Cluj-Napoca au terminat pe pe podiumul Campionatului Național de înot pentru copii de 10 și 11 ani.

În perioada 11-13 noiembrie a avut loc la Bacău Campionatul Național de înot pentru copii, fete 10 ani și băieți 10 și 11 ani. La acest concurs clubul C.S. Aqua 01 Cluj-Napoca, condus de Crișan Iosif, a concurat cu nouă copii.

Cele mai bune rezultate la acest concurs le-a obținut concurentul Gergely Mihai, care a adunat două medalii de aur, la probele de 200 m liber și 100 m spate, patru medalii de argint la probele de 50 m liber, 50 m spate, 50 m fluture și 100 m liber și o medalie de bronz la proba de 100 m bras. La fete, cea mai bună clasare pentru clubul clujean a înregistrat-o Ceaca Mocan Diana la proba de 100 m liber.

La proba de 4 x 50 m liber masculin 11 ani echipa formată din Someșfelean, Rapolti, Gergely și Tătar a obținut locul 1 cu timpul de 02:08:01. Clujenii, Tătar, Rapolti, Gergely și Someșfelean, s-au clasat la proba  4 X 50 m mixt masculin 11 ani pe locul 2, cu timpul de 02:24:10, între echipele SS1 și ATB București. Și la clasamentul general clubul CS Aqua01 Cluj-Napoca s-a clasat pe locul 2.

Antrenorul copiilor de la Aqua01 Cluj-Napoca, Crișan Iosif a declarat că este mulțumit de rezultate, acestea fiind cele mai bune rezultate de până acum înregistrate la Campionatele Naționale de înot pentru copii de 10 și 11 ani. „Nu am calculat medaliile dar am obținut foarte multe. Trebuie să ținem că suntem pe locul doi pe club, la general, deci avem destule medalii. Nu pot să spun că a fost mai greu decât ediția anterioară dar a fost greu. A fost tensiune destul de mare pentru copii care au concurat care au între 10 și 11 ani. Sunt surprins de aceste rezultate, chiar nu mă așteptam la atâtea rezultate și la aceste rezultate foarte bune. Cele mai bune rezultate le-a obținut Gergely Mihai și Veiss Marius la acest concurs. La ultimul concurs, de la începutul anului, am reușit doar locul trei pe echipe și un punctaj mult mai mic”, a spus antrenorul Crișan Iosif.

Locul 3 Veiss Marius Gabi 00:34:35 - Proba: 50 m spate masculin 10 ani

Lotul cu care C.S. Aqua01 Cluj-Napoca a participat la acest concurs a fost format din: băieți 10 ani: Veiss Marius; fete 10 ani: Ceaca Diana, Rapolti Eszter; băieți 11 ani: Gergely Mihai, Tătar Alexandru, Someșfelean Dragoș, Rapolti Zsolt și Zeic Bogdan.