Larisa Iordache a ocupat locul doi la Memorialul Arthur Gander

Vicecampioana mondială de anul acesta la individual compus și sol, gimnasta română Larisa Iordache, a ocupat locul doi la ediția a 31-a a competiției de gimnastică artistică „Memorialul Arthur Gander”.

Larisa Iordache a câștigat medalia de argint, cu un total de 43,000 puncte, după ce a fost notată cu 14,500 la sărituri, cu 13,500 la sol, iar la ultimul aparat, în finala propriu-zisă, a ales să evolueze din nou la sărituri (15,000) și nu la bârnă, aparatul favorit. Pe locul 1 s-a situat rusoaca Daria Spiridonova, cu un punctaj total de 43,200 (13,300 la sărituri, 15,000 la paralele și 14,900 la paralele - în finală), iar locul trei i-a revenit elvețiencei Giulia Steingruber, cu 42,250 puncte, potrivit Agerpres.

La masculin s-a impus ucraineanul Oleg Verniaiev, cu 62,250 puncte, devansându-i în ierarhia finală pe germanul Fabian Hambuechen, 60,200 puncte, și pe rusul Nikita Ignatiev, 59,250 puncte. Românul Marius Berbecar a ocupat locul al patrulea, cu un total de 58,150 puncte (13,200 la inele, 15,100 la sărituri, 15,200 la paralele și 14,650 la paralele în finală).

La masculin, gimnaștii au evoluat la patru din cele șase aparate, iar după primele trei s-au calificat în finală doar cei mai buni șase sportivi, nota primită urmând să fie adăugată la punctajul obținut anterior. Sistemul a fost similar la feminin, unde sportivele au evoluat la trei din cele patru aparate, iar cele mai bune șase după primele două aparate s-au calificat în finală.

La ediția de anul trecut, Larisa Iordache a câștigat concursul feminin, la Morges, în timp ce la masculin Andrei Vasile Muntean a ocupat locul al doilea.

Larisa Iordache și Marius Berbecar vor reprezenta România și la Swiss Cup, competiție care este programată în data de 2 noiembrie, la Zurich.

Etichete: larisa iordache