Universitatea a reușit calificarea în optimile Cupei României învingând FC Oradea la penalty-uri

Universitatea Cluj-Napoca s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal după ce a învins echipa gazdă cu 5-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri).

Karim Boutadjine (57) a deschis scorul pentru ''U'', dar Alexandru Sorian (86), din lovitură liberă, a trimis meciul în prelungiri. La loviturile de departajare, au transformat de la gazde Florin Lazăr, Raymond Lukacs, Cosmin Letan și Victor Dobrescu, iar de la ''U'' au marcat Nicolae Mușat, Pablo Ceppelini, Andrei Lungu, Raul Ciupe și Karim Boutadjine, singurul care a ratat fiind Sorian, al cărui șut a fost apărat de grecul Panagopoulos.

Tot joi au obținut calificarea în optimi FC Viitorul Constanța și CS Universitatea Craiova. Viitorul a dispus cu 3-0 de Săgeata Năvodari, în timp ce FC Universitatea Craiova a trecut cu 2-1 de FC Caransebeș.

Miercuri s-au calificat în optimi CFR Cluj, FC Brașov, Ceahlăul Piatra Neamț, Petrolul Ploiești și Dinamo București, iar marți au obținut biletele pentru faza următoare Pandurii Tg. Jiu, Oțelul Galați, CSMS Iași, Rapid CFR Suceava, ASA Tg. Mureș și Rapid București.

Rezultate

Marți 23 septembrie
CS Șoimii Pâncota (II) — (+) CS Pandurii Tg. Jiu 1-2 (1-1), stadion ''Șoimii'' — Pâncota
Au marcat: Flavius Băd (31), respectiv Nejc Mevlija (22), Cornel Predescu (85).
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenți: Iulius-Radu Timar (Marghita/BH), Petru Marian Gaspar (Timișoara); arbitru de rezervă: Marius Omuț (Oradea)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara) — CCA, Valer Vancea (Oradea) — FRF

CF Brăila (II) — (+) FC Oțelul Galați 0-1 (0-0), stadion ''Municipal'' — Brăila
A marcat: Emil Jula (56).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (București); arbitri asistenți: Vlad Bârleanu (București), Ionuț Babadac (Alexandria); arbitru de rezervă: Dan Grigore Botescu (București)
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) — CCA, Mihai Basarab (Slobozia) — FRF

CSM Rm. Vâlcea (II) — (+) CSMS Iași 0-1 (0-1), stadion ''Municipal'' — Rm. Vâlcea
A marcat: Alexandru Mugurel Dedu (2).
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești); arbitri asistenți: Andrei Constantinescu (București), Ionuț Marius Bobe (Videle); arbitru de rezervă: Omar Cristian Dumitrică (Craiova)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Constantin Constantinescu (Slatina) — FRF

(+) ACS Rapid CFR Suceava (II) — CS Gaz Metan Mediaș 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, stadion ''Areni'' — Suceava
A marcat: Mircea Negru (103).
Cartonaș roșu: Dorin Semeghin (Rapid, 119).
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău), Ferencz Tunyogi (Zalău); arbitru de rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Bogdan Gheorghiță (Vaslui) — FRF

(+) ASA 2013 Tg. Mureș — CS Concordia Chiajna 4-1 (3-1), stadion ''Trans-Sil'' — Tg. Mureș
Au marcat: Mircea Axente (27, 66), Amauri Pereira Morais (36), Ousmane N'Doye (43), respectiv Aleksandar Diulgherov (6).
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești); arbitri asistenți: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Gabriel Sabin Stroe (Pitești); arbitru de rezervă: Ionuț Valentin Iugulescu (Târgoviște)
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — FRF

(+) SC FC Rapid București — AFC Botoșani 0-0, după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare, stadion ''Giulești-Valentin Stănescu'' — București
Au executat în ordine loviturile de departajare: Istvan Fulop 0-1 (gol), Alexandru Coman 1-1 (gol), Michael Ngadeu 1-2 (gol), Alexandru Iacob 2-2 (gol), Mihai Bordeianu 2-3 (gol), Laurențiu Buș 3-3 (gol), Rashid Browne 3-4 (gol), Andrei Tînc 4-4 (gol), Sebastian Ianc 4-4 (ratare — apără Virgil Drăghia), Nicolae Vasile 5-4 (gol).
Arbitru: Florin Miron (București); arbitri asistenți: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Marian Truță (Șirineasa/VL); arbitru de rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) — CCA, Adrian Mihalcea (București) — FRF

Miercuri 24 septembrie:
CS FC Viitorul Axintele (III) — (+) FC CFR Cluj 1907 0-2 (0-2), stadion ''Comunal'' — Axintele (Ialomița)
A marcat: Ferebory Dore (26, 35).
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș); arbitri asistenți: Stelian Slabu (Brașov), Daniel Vlase (Galați); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Dan Petrescu (București) — CCA, Gabriel Oprea (Snagov) — FRF

FC Chindia Târgoviște (III) — (+) FC Brașov 1-3 (0-2), stadion ''Eugen Popescu'' — Târgoviște
Au marcat: Dragoș Pătru (62), respectiv Liviu Ganea (31), Diogo Santos (43), Horia Popa (73).
Arbitru: Dragoș Istrate (București); arbitri asistenți: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: Viorel Nicușor Flueran (Craiova)
Observatori: Constantin Ștefan (București) — CCA, Vasile Mihu (Constanța) — FRF

Sport Club Bacău (II) — (+) FC Ceahlăul Piatra Neamț 1-5 (0-0), după prelungiri, stadion ''Letea'' — Bacău
Au marcat: Cornel Mihai Căinari (68), respectiv Andrei Marc (90+4), Andrei Pavel (91), Doru Popadiuc (99, 103, 111).
Arbitru: Iulian Dima (București); arbitri asistenți: Daniel Hulubei (Vaslui), Iulian Cătălin Brînză (Botoșani); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriței (Câmpina)
Observatori: Sorin Boca (Iași) — CCA, Ciprian Anton (Suceava) — FRF

CS Unirea Jucu (III) — (+) FC Petrolul Ploiești 0-3 (0-2), ''Cluj Arena'' — Cluj-Napoca
Au marcat: Victoraș Astafei (24, 57), Patrick Nkoyi (31).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș); arbitri asistenți: Ciprian Florin Danșa (Oradea), Mihai Marius Marica (Bistrița); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) — CCA, Costin Dan (Zalău) — FRF

AFC Fortuna Poiana Câmpina (II) — (+) Dinamo București 2-5 (0-0, 2-2), după prelungiri, stadion ''Ilie Oană'' — Ploiești
Au marcat: Ionuț Cioinac (51), Valentin Munteanu (71), respectiv Dorin Rotariu (61, 63, 111), Kamil Bilinski (91, 96).
Arbitru: Paul Unimătan (Zalău); arbitri asistenți: Daniel Demetrescu (Râmnicu Vâlcea), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Ionuț Coza (Cernica/IF)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) — CCA, Dorinel Dincă (Călărași) — FRF

Joi 25 septembrie:
AFC Săgeata Năvodari (II) — (+) FC Viitorul Constanța 0-3 (0-1), stadion ''Flacăra'' — Năvodari
Au marcat: Răzvan Marin (31), Dragoș Nedelcu (62), Ionuț Ursu (66, autogol).
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/AG); arbitri asistenți: Adrian Ionescu (Târgoviște), Romică Bîrdeș (Pitești); arbitru de rezervă: Florin Costin Dan (Oltenița)
Observatori: Irina Mîrț (București) — CCA, Petre Badea (Tulcea) — FRF

CS FC Caransebeș (II) — (+) CS Universitatea Craiova 1-2 (1-1), stadion ''Municipal'' — Caransebeș
Au marcat: Sabin Lupu (24), respectiv Gheorghe Goșa (20, autogol), Viorel Ferfelea (70).
Cartonaș roșu: Sabin Lupu (Caransebeș, 67).
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenți: Marius Bălan (Dej), Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Lucian Țiții (Sibiu)
Observatori: Nicolae Marodin (București) — CCA, Viorel Lolea (Reșița) — FRF

CS FC Bihor Oradea (II) — (+) FC Universitatea Cluj-Napoca 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare, stadion ''Iuliu Bodola'' — Oradea
Au marcat: Alexandru Sorian (86), respectiv Karim Boutadjine (57).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Florin Lazăr 1-0 (gol), Nicolae Mușat 1-1 (gol), Raymond Lukacs 2-1 (gol), Pablo Ceppelini 2-2 (gol), Cosmin Letan 3-2 (gol), Andrei Lungu 3-3 (gol), Alexandru Sorian 3-3 (ratare — apără Leonidas Panagopoulos), Raul Ciupe 3-4 (gol), Victor Dobrescu 4-4 (gol), Karim Boutadjine 4-5 (gol).
Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara); arbitri asistenți: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); arbitru de rezervă: Dorin Petru Voina (Reșița)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) — CCA, Florin Mierea (Timișoara) — FRF

Tot joi au loc partidele:
CS Mioveni (II) — AFC Astra Giurgiu (Complexul Sportiv ''Nicolae Dobrin'' — Pitești, 18,00, Sport.ro)
ACS Berceni (II) — FC Steaua București (stadion ''Comunal'', 20,30, Pro TV)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimile de finală ale competiției.