După 16 ani, Finlanda e din nou campioană mondială la hockey

<p />Finlanda a cucerit titlul mondial la hockey pe gheaţă după ce a învins Suedia cu scorul de 6-1 (0-0, 1-1, 5-0), duminică, la Bratislava, în finala Campionatului Mondial din Slovacia.

Finlanda a cucerit astfel al doilea său titlu mondial, după o pauză de 16 ani, când s-a impus tot în faţa Suediei (1995), la turneul organizat de aceasta. Suedia a câştigat aurul după ce a învins Finlanda în finalele din 1992 şi 1998. După două reprize echilibrate, finlandezii s-au desprins decisiv în ultima parte a meciului. Pentru învingători au marcat Immonen (39:53), Nokelainen (42:35), Kapanen (43:21), Pesonen (56:41), Pyorala (57:16), Pihlstrom (59:05), golul de onoare al suedezilor Paajarvi (27:40). În finala mică, Cehia, câştigătoarea ediţiei din 2010, a dispus cu 7-3 de Rusia.            Agerpres