Egal pentru Europa

<p />Handbaliştii de la „U“ Transilvania sunt aproape de participarea în cupele europene, după ce au remizat, 29-29, în deplasare cu Ştiinţa Bacău. Elevii lui Ştefan Constantin au făcut o primă repriză foarte slabă, gazdele conducând la pauză cu 18-12.

Clujenii au avut însă o revenire puternică pe final de meci, reuşind să egaleze. În urma acestei remize, handbaliştii „alb-negrii“ şi-au consolidat poziţia a 5-a în clasamentul Ligii Naţionale, înainte cu o etapă de finalul competiţiei. În ultima etapă, „U“ Transilvania va juca acasă cu fosta campionă UCM Caraş-Severin. Ştefan Constantin a declarat la finalul meciului că este fericit pentru că elevii săi au avut puterea să revină în joc după ce au fost conduşi şi cu opt goluri. „În primul rând sunt fericit pentru că am reuşit să revenim de la 8 goluri, echipa a avut încredere în forţele proprii, am încercat să jucăm cât mai exact în repriza a doua şi am reuşit să recuperăm gol după gol. Îmi felicit jucătorii pentru puterea arătată“, a spus Constantin.