Ținuți în șah de sârbi! CFR - Jagodina 0 - 0

CFR Cluj tremură pentru calificarea în turul III preliminar al Ligii Europa, după ce a încheiat la egalitate cu Jagodina, scor 0-0. Returul are loc în 24 iulie, în Serbia.

CFR a fost ținută în șah de Jagodina. Formația din Gruia a părut o echipă blazată în fața sârbilor, care au închis bine culoarele spre poarta lui Djuricic. Singurii care au creat panică în careul oaspeților au fost Deac și Negruț, dar execuțiile lor au fost pradă ușoară pentru goalkeeper-ul advers ('5, '34). „Vișiniii” au avut emoții și în defensivă. Susnjar a șicanat în permanență apărarea gazdelor și putea deschide scorul dacă reușea să profite de erorile fundașilor trupei ardelene.

Ocazii de ambele părți

Repriza secundă a fost mai animată. Ogbu a semnat prima ocazie, cu o lovitură de cap care a trecut puțin alături ('46). Deac a avut din nou șansa golului, dar șutul său cu latul a fost prins fără emoții de Djuricic ('48). Cum ocaziile se răzbună, Jagodina putea da lovitura prin Jakimovski, dar execuția sa a fost respinsă de pe linia porții de Susic ('56). CFR a răspuns tot prin Ogbu, care a trimis cu capul în bară din doar câțiva metri ('73)! Nici Rada nu a putut aduce victoria mult dorită. Fundașul a tras puțin peste din lovitură liberă, de la 21 de metri ('82).

Petrolul a debutat, în schimb, cu dreptul în turul II preliminar al Europa League. Ploieștenii au câștigat cu 2-0 în fața albanezilor de la Flamurtari Vlore.

Final de meci. CFR încheie la egalitate cu Jagodina, scor 0-0.

Min 67 - Deac fentează un adversar, dar șutează mult peste

Min 62 - Contraatac-fulger al oaspeților. Felgueira iese hazardat din poartă, dar Susic repară eroarea coechipierului său

Min 58 - Iese Costea și intră Jakolis, aflat la primul său meci în tricoul vișiniu

Min 56 - Ocazie uriașă pentru Jagodina. Felgueiras respinge în ghetele lui Jakimovski, acesta șutează de la 14 metri, dar Susic respinge de pe linia porții!

Min 54 - Intră Gasic în locul lui Mihajlovic

Min 48 - Deac șutează cu latul din interiorul careului, dar Djuricic prinde fără emoții

Min 46 - Ogbu reia cu capul puțin pe lângă, din 8 metri!

A început repriza secundă

Final de primă repriză. CFR și Jagodina se află la egalitate după primele 45 de minute.

Min 45 - De la margine se rată un minut de prelungire

Min 40 - Mitosevic repinge din fața lui Negruț, aflat într-o poziție foarte bună

Min 34 - Nemarcat la 12 metri, Deac șutează cu stângul direct în brațele portarului advers

Min 31 - Rada trimite puțin alături din lovitură liberă de la 25 de metri

Min 31 - Cartonaș galben pentru Djuric

Min 29 - Ocazie mare pentru Jagodina. Lopes îi permite lui Arsenijevic să recupereze un balon la 16 metri, dar sârbul ratează preluarea deși se afla singur cu Felgueiras

Min 27 - Deac centrează pentru Negruț, care reia anemic cu capul de la 10 metri

Min 24 - Costea trage în blocaj

Min 20 - Mitosevic îl vede pe Felgueiras ieșit din poartă, încearcă un lob de la mijlocul terenului, dar mingea trece mult alături

Min 18 - Felgueiras are o nouă intervenție foarte bună. Portarul clujenilor a stopat un atac periculos al oaspeților

Min 16 - Felgueiras reține în doi timpi din fața lui Susnjar, scăpat din marcaj

Min 12 - Deac driblează un adversar în careu, dar trimite aiurea

Min 9 - Ogbu ratează lovitura de cap din 6 metri. Atacantul a fost tras ușor de tricou