FINAL „U" Cluj - Steaua 0 - 1. Trupa lui Reghecampf e din nou campioană!

Steaua a pus mâna pe titlul 25 după ce s-a impus în fața Universității Cluj, scor 1-0. Trupa din Ghencea este a doua echipă care se încoronează campioană pe terenul „șepcilor” după CFR (2008, 2012).

Universitatea nu i-a putut împiedica pe steliști din drumul lor către cel de-al 25-lea titlu din istorie. Trupa clujeană nu a rezistat decât o repriză în fața roș-albaștrilor.

Sub privirile a peste 17.000 de spectatori, Steaua putea deschide șampania încă din minutul 2, dar Sânmărtean a tras în blocaj din 14 metri, după o acțiune superbă a lui Tănase pe flancul stâng. „Șepcile roșii” au stat la cutie și au așteptat greșeala adversarilor. Lemnaru a căutat vinclul din afara careului, însă mingea a trecut agonizant pe lângă ('7). Atacantul gazdelor s-a aflat în prim plan și la jumătatea primei reprize, când a căzut în careu la un contact cu Pintilii, dar centralul Marius Avram a lăsat jocul să continue ('20).

Blestemul prelungirilor!

Cu glonțul pe lângă ureche, steliștii au strâns rândurile și nu le-au mai permis „alb-negrilor” să se mai apropie de poarta lui Tătărușanu până la pauză. Trupa lui Mihai Teja s-a văzut comasată în propria jumătate, rezistând cu greu atacurilor furibunde ale oaspeților. Sânmărtean a deschis scorul, dar golul a fost anulat pe motiv de offside ('26). Varela a fost la o palmă de o nouă reușită în tricoul roș-albastru, iar Chipciu a fost blocat de Veselovsky în situație de unu la unu ('30). Goalkeeper-ul slovac nu a mai putut face nimic la execuția lui Prepeliță, care a trimis impecabil cu capul din 6 metri ('45+2). „U” retrăia parcă meciul tur, când Popa a punctat tot în prelungirile primei reprize.

Un fan a pătruns pe teren

Steaua a controlat ostilitățile pe teren și în actul secund. Popa a cerut penalty la un henț în careu comis de Ninu, dar Avram a închis ochii ('50). Latovlevici a ratat șansa desprinderii, după ce șutul său cu exteriorul a fost blocat de Veselovsky ('60). Universitarii puteau totuși egala prin Borza, dar Tătărușanu i-a refuzat golul ('67). Cel mai tensionat moment s-a petrecut însă în minutul 72, când un spectator a pătruns pe teren. Acesta l-a înjurat pe Varela, dar jandarmii au intervenit la timp și l-au imobilizat pe scandalagiu.

La 2 puncte de retrogradare, Universitatea a forțat golul egalizator pe final, dar apărarea stelistă nu s-a clătinat. „Militarii” s-au impus cu 1-0 și au declanșat fiesta pe Cluj Arena!

Final de meci.

Min 90+3 - Târnăcop ia roșu direct pentru o lovire cu cotul!

Min 90+3 - Cartonaș galben pentru Adi Popa

Min 90 - Intră Râpă în locul lui Latovlevici

Min 86 - Pintilii primește cartonașul galben

Min 84 - Keșeru scapă singur, dar este deposedat de un fundaș, care l-a ajuns din urmă

Min 80 - Borza este avertizat și el

Min 78 - Intră Machado în locul lui Bucșa

Min 77 - Lemnaru șutează în cros, mingea este reținută fără probleme de Tătărușanu

Min 75 - Cristocea este schimbat cu Calcan

Min 74 - Cartonaș galben pentru Târnăcop

Min 72 - Momente mai puțin plăcute pe teren. Un suporter pătrunde pe gazon și îi adresează injurii lui Varela. Fanul este escortat de jandarmi și probabil își va petrece noaptea la poliție!

Min 70 - Intră Iancu în locul lui Sânmărtean

Min 67 - Ocazie uriașă pentru gazde. Lemnaru îi trimite pe culoar lui Borza, dar Tătărușanu are o paradă de excepție

Min 66 - Bucșa reia cu capul, dar mingea trece peste

Min 60 - Latovlevici se trezește singur cu Veselovsky, dar nici el nu îl poate învinge pe portarul gazdelor

Min 56 - Clujenii nimeresc bara transversală!

Min 55 - Max Nicu este înlocuit cu Borza

Min 50 - Popa încearcă să centreze în careu, mingea este oprită cu mâna de Ninu, dar Avram lasă jocul să continue

Min 49 - Ciupe execută slab o lovitură iberă de la peste 35 de metri

Min 47 - Chipciu nu poate profita de eroarea lui Abrudan

A început repriza secundă

Pauză pe Cluj Arena

Min 45+2 - GOL Steaua! Prepeliță reia cu capul în plasă, după o centrare a lui Sânmărtean din corner! La acest scor Steaua e campioană