„Renegatul" Florin Costea îi salvează pe feroviari! CFR Cluj - Petrolul 1 - 1

CFR și Petrolul au terminat la egalitate în Gruia, scor 1-1.

sursa foto: cfr1907.ro sursa foto: cfr1907.ro

Ploieștenii au punctat primii pe tabelă prin Teixeira, care l-a executat cu sânge rece pe Felgueiras, cu un șut la colțul lung ('61). Golul nu trebuia validat, pentru că Mustivar, unul dintre coautorii fazei, s-a aflat în poziție de ofsaid, nesemnalizat însă de tușier.

Feroviarii au reușit egalarea pe final de meci. Eroul clujenilor a fost „renegatul" Florin Costea, care l-a învins pe Pecanha cu o execuție din 12 metri ('83).

Oaspeții au evoluat cu un om în minus din minutul 53, după ce căpitanul Geraldo Alves a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Final de meci.

Min 90+3 - Pecanha îl blochează excelent pe Pecanha

Min 86 - Galben și pentru Camora

Min 84 - Monroy este avertizat

Min 83 - GOL CFR Cluj! Costea egalează după ce reia din prima cu latul, din lateral stânga

Min 81 - Teixeira deviază cu călcâiul, mingea lovește însă plasa laterală

Min 79 - Iese Albin, intră Romario

Min 75 - Intră Tade În locul lui Maftei

Min 74 - Mustivar trage cu exteriorul, dar pe lângă

Min 71 - Iese Zicu, intră Fernandez

Min 71 - Albin ia o acțiune pe cont propriu, dar finalizarea sa lasă de dorit

Min 69 - Pecanha iese hazardat din poartă, mingea ajunge la Negruț, care șutează, însă Hoban respinge de pe linia porții!

Min 68 - Maftei expediază o bombă din interiorul careului, mingea trece însă alături

Min 67 - Dublă schimbare la CFR. Intră Negruț și Costea, ies Rui Pedro și Chanturia

Min 62 - Teixeira vede cartonașul galben

Min 61 - GOL Petrolul! Teixeira îl execută cu sânge rece pe Felgueiras, după o pasă excelentă a lui Achim

Min 56 - Djokovic trimite puțin peste din lovitură liberă

Min 55 - Iese Tamuz și intră Manasse

Min 53 - Geraldo este eliminat după ce vede al doilea galben și implicit pe cel roșu

Min 48 - Deac trage milimetric pe lângă poartă

Min 47 - Deac centrează pentru ui Pedro, care reia spectaculos din semifoarfecă, dar mingea trece alături

Start de repriză secundă

Final de primă repriză. CFR și Petrolul se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0.

Min 45 - Chanturia își întoarce mai mulți adversari, dar ratează execuția

Min 42 - Djokovic îl ia de gât pe De Lucas, dar centralul partidei nu se află pe fază!

Min 41 - Ogbu primește cartonașul galben pentru o intrare periculoasă asupra lui Mustivar

Min 40 - Singur la colțul lung, Hoban trage mult peste

Min 34 - Albin execută periculos o lovitură liberă de la mare distanță, Felgueiras obligat să boxeze în corner

Min 32 - Tamuz reia cu capul direct în brațele lui Felgueiras

Min 30 - Deac caută colțul lung, dar Pecanha se află la post

Min 27 - Pecanha scapă balonul din mână, dar Ogbu trimite peste din doar câiva metri

Min 26 - Djokovic șutează cu exteriorul, dar în blocajul lui De Lucas

Min 24 - Hoban trage în blocaj

Min 18 - CFR presează, dar fără a-și crea ocazii importante la poarta adversă

Min 11 - Cartonaș galben pentru Geraldo

Min 10 - Ogbu încearcă un lob de la 20 de metri, mingea trece peste poartă

Min 8 - Teixeira șutează anemic din afara careului și îi permite lui Felgueiras să rețină

Min 7 - Ocazie mare pentru CFR. Ogbu reia cu capul din 8 metri, Pecanha are un reflex uimitor