Misiune îndeplinită! "U" Jolidon, ca şi calificată în sferturile Cupei EHF

„U” Jolidon şi-a asigurat calificarea în sferturile Cupei EHF, după ce s-a impus categoric pe terenul turcoaicelor de la Cankaya Spor, scor 22-34 (10-15).

Universitarele au controlat partida de la un capăt la altul, astfel că victoria nu avea cum să le scape. Cea mai bună jucătoare a trupei pregătite de Horaţiu Paşca a fost Irina Ivan, autoare a 6 goluri.

Popa (5), Mihai (4), Tetean (3), Cârjan (3), Senocico (3), Chintoan (2), Vintilă (2), Laslo (2), Florea (2), Boian (1) şi Vălean (1) au fost celelalte marcatoare ale formaţiei clujene.

„A fost un meci mai uşor decât ne aşteptam. Diferenţa de valoare dintre cele două echipe şi-a spus cuvântul. În a doua parte a primei reprize ne-am permis să folosim garnitura a doua”, a precizat Cosmin Sălăjan, directorul sportiv al Universităţii.

Manşa retur e programată în 9 februarie, la Sala Sporturilor „Horia Demian”, de la ora 18.00.