Chițu, desemnată sportiva anului în România

Andreea Chițu (foto în albastru), legitimată la CSA Steaua-CSM Ploiești, vicecampioană europeană în 2013 la Budapesta, a fost aleasă sportiva anului, de către Federația Română de Judo.

Chițu (cat. 52 kg) a ocupat locul 5 la Campionatele Mondiale de la Rio de Janeiro, s-a clasat pe locul 2 la Grand Prix-ul de la Dusseldorf și a terminat pe trei la turneele Masters de la Tiumen (Rusia) și Grand Slam de la Paris și Tokyo, precum și la Grand Prix-urile de la Abu Dhabi și Jeju (Coreea de Sud).

Antrenorul anului a fost desemnat Florin Bercean, antrenorul lotului olimpic feminin și al lui CS Dinamo, în timp ce arbitrul anului a fost aleasă Ioana Babiuc, care a arbitrat cu calificative excelente din partea Federației Internaționale de Judo la Campionatele Mondiale și Europene.

Laureații anului 2013:

*Larisa Florian (CSM- Liberty Oradea) - medalie de aur la Europenele U23 de la Samokov (Bulgaria), bronz la Mondialele U21 de la Ljubljana, la Europenele U21 de la Sarajevo și la Grand Prix-ul de la Jeju,

*Loredana Ohâi (U/CSM Cluj-Dinamo) - campioană europeană U23 la Samokov, locul trei la Grand Slam Paris și European Open Roma

*Andreea Ștefănescu (CS Unirea-CSM 2007 Focșani)- vicecampioană mondială U21 la Ljubljana, bronz la Europenele U21 de la Sarajevo

*Alexandra Pop (U/CSM Cluj-Dinamo) - vicecampioană mondială U21 la Ljubljana

*Daniel Natea (CSA Valeriana Târgoviște) - bronz la Europenele U23 de la Samokov, European Open București, Panamerican Open San Salvador și argint la European Open Glasgow

*Ștefania Dobre (U/CSM Cluj-CSS Dinamo) - campioană europeană de cadeți la Tallinn, vicecampioană FOTE la Utrecht

*Teodora Bălășoiu (CSM Pitești) - medaliată cu bronz la Europenele de cadeți de la Tallinn, vicecampioană FOTE la Utrecht

*Iulian Surlă/Aurelian Fleisz (CSM-Liberty Oradea) - campioni europeni la Nage No Kata, bronz la Mondialele Nage No Kata și vicecampioni europeni Nage No Kata – open

*Alina Zaharia/Alina Cheru (CSM Pitești) - campioane europene la Ju No Kata

*Mircea Croitoru (SCM Bacău) - bronz la Europenele de cadeți de la Tallinn

*Luca Kunszabo (LPS Arad-Liberty Oradea) - bronz la Europenele de cadeți de la Tallinn

*Corina Căprioriu (U/CSM Cluj-Dinamo) - locul 3 la concursul Masters de la Tiumen, locul întâi la Grand Prix Qingdao și European Open Roma, locul al doilea la Grand Prix Abu Dhabi și Grand Prix Jeju