FINAL Grecia - România 3 - 1. Calificarea la Mondial, în pericol!

România și-a redus considerabil șansele de calificare la CM din Brazilia, după ce a pierdut cu 1-3 manșa tur a play-off-ului contra Greciei.

Miza jocului și-a pus amprenta pe evoluția "tricolorilor". Elevii lui Victor Pițurcă  s-au văzut conduși pe tabelă încă din primul sfert de oră. Mitroglou a deschis scorul printr-un șut plasat, la colțul lung ('14). Atacantul grec s-a aflat în ofsaid, nesemnalizat însă de la margine!

Stancu a reușit egalarea după numai cinci minute de joc, cu o lovitură de cap trimisă din unghi, care l-a păcălit pe goalkeeper-ul elen Karnezis ('19). Bucuria românilor a durat doar un minut. Salpingidis i-a readus pe greci în avantaj, după o fază-școală creată de gazde.

Reprezentativa pregătită de Fernando Santos a controlat ostilitățile pe teren și în actul secund. Katsouranis și Samaras s-au jucat cu ocaziile și cu emoțiile românilor, ratând din poziții mai mult decât ideale. Cei doi au fost răzbunați însă de Mitroglou. Nemarcat în careu, vârful elen a realizat dubla după un semivole de zile mari ('67). Reușită care poate fi decisivă în vederea calificăriii la CM din Brazilia.

Ca tacâmul să fie complet, în prelungiri Lazăr a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Mijlocașul român nu e singurul român care va absenta în retur. Alexandru Bourceanu este și el suspendat pentru cumulul de galbene. Grecii nu vor conta nici ei pe Ktsouranis, suspendat.

Manșa retur dintre România și Grecia se va disputa marțea viitoare, pe Național Arena, de la ora 21.00.

Grecia: Karnezis - Torosidis, Siovas, Sokratis, Holebas - Maniatis, Katsouranis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras; Rezerve: Kapino, Sifakis, Tzavellas, Manolas, Samaris, Karagounis, Vyntra, Christodoulopoulos, Gekas, Sotiris Ninis, Fourtounis, Tachtsidis

România: Lobonţ - Măţel, Goian, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Cociş - Torje, Stancu, Tănase - Marica; Rezerve: Pantilimon, Luchin, Grozav, Lazăr, Grigore, Latovlevici, Nicoliţă, Găman, Niculae, Maxim, Hoban, Keşeru

Final de meci. România pierde cu 1-3 în fața Greciei.

Min 90+4 - Samaras ratează incredibil! Nemarcat, grecul reia cu capul puțin peste!

Min 90+3 - Raț primește cartonașul galben pentru proteste

Min 90+2 - Lazăr vede al doilea galben și inclusiv pe cel roșu. România joacă în zece!

Min 72 - Lobonț intervine excelent din fața lui Mitroglou, scăpat din marcaj

Min 70 - Ocazie mare pentru eleni! Katsouranis luftează în careu, Goian respinge din fața porții goale!

Min 67 - Gol Grecia! Liber în careu, Mitroglou realizează dubla cu un șut fără speranțe pentru Lobonț!

Min 62 - Katsouranis vede cartonașul galben și va lipsi în returul de pe Național Anera

Min 60 - Sokratis se resimte după o ciocnire violentă cu Stancu

Min 58 - Bourceanu șutează cu șpițul de la mare distanță, mingea trece însă mult alături

Min 53 - Stancu cade în careu, arbitrul lasă jocul să continue

Min 48 - Marica este semnalizat în ofsaid

Fluier de start al reprizei secunde

Final de primă repriză. Grecia se află în avantaj după primele 45 de minute, scor 2-1.

Min 45 - De la margine se arată un minut de prelungire

Min 43 - Goian primește cartonașul galben

Min 41 - Torje execută slab o lovitură liberă din lateral dreapta

Min 40 - Cartonaș galben pentru Siovas

Min 39 - Cociș se demarcă excelent, dar trimite peste poartă din interiorul careului

Min 37 - Torje trage slab de la distanță

Min 37 - Tănase în scapă pe Torosidis, care șutează cu exteriorul, dar pe lângă

Min 36 - Cociș este avertizat pentru un fault din spate asupra lui Samaras

Min 34 - Mățel centreazăz în forță, mingea este reținută fără probleme de Karnezis

Min 29 - Stancu este surprins în ofsaid

Min 28 - Samaras șutează în brațele lui Lobonț

Min 27 - Bourceanu vede cartonașul galben. Mijlocașul naționalei va absenta în manșa retur, programată marțea viitoare, la București

Min 21 - GOL Grecia! Salpingidis îi readuce pe greci în avantaj, după o neatenție a apărării României

Min 19 - GOL România! Stancu egalează cu o lovitură de cap din unghi! Grecii prinși pe picior greșit de centrarea lui Torje din lovitură liberă, lateral stânga

Min 18 - Intervenție salutară a lui Raț din fața lui Tziolis, aflat într-o poziție periculoasă

Min 14 GOL Grecia! Înscrie Mitroglou la colțul lung. Atacantul grec se afla în ofsaid, nesemnalizat însă de la margine!

Min 7 - Torje trage de la distanță, mingea trece alături

Min 4 - Torje centrează perfect în careu pentru Marica, însă atacantul român ratează preluarea