„U“ BT Mobitelco a câștigat clar la Chiajna

„U“ BT Mobitelco s-a impus sâmbătă seara, în deplasare, în fața formației Concordia Chiajna.

Elevii lui Dorin Pintea au câștigat fără probleme partida din Ilfov, cu scorul de 105-77. Clujenii s-au distanțat pe tabelă încă din primul sfert, pe care l-au câștigat cu 28-17, iar apoi au controlat autoritar jocul, impunându-se și în celelalte sferturi cu 30-23, 25-21 și 22-16.
Dorin Pintea, antrenorul baschetbaliștilor clujeni, a declarat la finalul partidei că este mulțumit de joc și de faptul că a putut utiliza toți jucătorii din lot. „A fost un meci pe care l-am controlat de la un capăt la celălalt, iar principalul obiectiv, victoria, a fost atins. Mă bucur, de asemenea, că am reușit să rulez tot lotul și că toți jucătorii au reușit să își facă simțită prezența și pe tabelă. Sunt mulțumit și pentru faptul că nu avem nici un accidentat“, a spus tehnicianul de la „U“ BT Mobitelco.

Pentru clujeni au marcat: Kuburovic 19 p (3 recuperări, 2 pase decisive., 5 intercepții), Sparks 13 p (7 rec., 1 p.d., 6 capace), Hagrove 18 p (4 rec., 1 p.d., 1 int.), Pogăcean 14 p (3 rec., 1 capac), Silvășan 12 p (2 rec., 3 p.d.), Baciu 7 p (8 rec., 1 p.d., 2 capace), Lazăr 5 p, Cuic 4 p (3 rec., 7 p.d., 2 int.), Pop 4 p (2 rec., 2 p.d., 2 int.), Dragoste 4 p, Medvedj 3 p (1 rec., 6 p.d., 2 int.) și Lalovic 2 p (1 rec.).
În etapa următoare, "U" BT Mobitelco va juca tot în deplasare, de data aceasta la CSU Sibiu, în 19 octombrie.