Boxer clujean, medaliat la CE școlar!

Boxerul Dorin Cristian Doghi a câștigat medalia de argint la Campionatul European Școlar de Box.

Competiția s-a desfășurat la Dublin, capitala Irlandei, în perioada 28 iulie – 4 august.
Sportivul pregaăit de antrenorii Iosif Hertz și Octavian Matiș a câștigat medalia de argint, după ce a pierdut finala în fața unui reprezentant al țării gazdă, cu 2-1 la decizia finală a arbitrilor.
Doghi a boxat la categoria 38.5 kg și a câștigat primele două meciuri fără mari probleme. „Este cea mai importantă medalie pentru mine și sper că va fi o lansare pentru cariera mea de sportiv. Am avut puține emotii la început, dar apoi mi-am revenit și am câștigat cele două meciuri“.
Tânărul boxer de la CS Universitatea Cluj a fost singurul din delegația României care a reușit să câștige o medalie la această competiție. Din echipa țării noastre au făcut parte 9 sportivi.