Remiză „U” Jolidon - Oltchim

<p />Universitatea Jolidon Cluj a remizat (31-31) cu campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea, în primul meci de la revenirea pe banca tehnică a „galacticelor” a antrenorului Radu Voina, după demiterea Anjei Andersen.

Meciul de ieri a fost primul semieşec după doi ani pentru campioanele din Liga Naţională de handbal feminin. „Galacticele” au fost conduse în permanenţă în prima repriză, Tivadar şi Senocico hărţuindu-le în permanenţă pe vâlcence. Astfel, Clujul a terminat prima parte a meciului cu un gol avantaj (19-18). Deşi Oltchim a reuşit să preia iniţiativa în a doua repriză, Tivadar a egalat cu doar egaleze cu 10 secunde înainte de final. Oltchim va juca duminică partida decisivă la Podgorica, cu Buducnost, în Liga Campionilor, vâlcencele având nevoie cel puţin de un rezultat de egalitate pentru a păstra şanse de calificare în semifinale.