Sport
Austria cu ghinion! 3 înfrângeri din 4 meciuri pentru „U” Cluj în amicalele din această vară
Universitatea Cluj a încheiat cu o înfrângere ultimul test de verificare din cantonamentul din Austria, scor 1-4 cu Slovan Liberec.

Echipele din Cehia le-au provocat trei înfrângeri elevilor lui Ioan Ovidiu Sabău. Sigma Olomouc (1-3), Slavia Praga (2-5) și, acum, Slovan Liberec s-au dovedit a fi mai puternice decât gruparea ardeleană.
Atacantul slovac Lukas Letenay a deschis scorul pentru formația cehă în minutul 20, însă Dorin Codrea a restabilit egalitatea după doar 5 minute. Totuși, Liberec a intrat în avantaj la pauză după reușita lui Milan Lexa (min. 41).
Ardelenii au mai primit două goluri după pauză. Afolabi (min.55) și Stransky (min.78) au punctat pentru echipa lor, în timp ce în tabăra cealaltă Andrej Fabry a ratat o lovitură de pedeapsă.
„Studenții” au încheiat stagiul de pregătire cu o singură victorie, în chiar primul meci amical, contra austriecilor de la Amstetten, scor 2-1.
Echipa de start a Universității Cluj:
Lefter – Barstan, Artean, Cisse, Raji, Bota (C), Codrea, Fabry, Murgia, Thiam, Trică
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: