Sorana Cîrstea s-a oprit în semifinale la turneul de la Dubai. Românca a fost învinsă de Jasmine Paolini

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini, cu 6-2, 7-6 (8/6), vineri, în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite).

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea/ Foto: Sorana Cîrstea - Facebook Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea/ Foto: Sorana Cîrstea - Facebook

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini, cu 6-2, 7-6 (8/6), vineri, în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari, potrivit Agerpres.ro

Cîrstea (33 ani, 22 WTA), care a irosit mai multe şanse de a duce meciul în setul decisiv, s-a înclinat după aproape două ore de joc (1 h 58 min).

Cîrstea venea după două meciuri epuizante, cu croata Donna Vekic (2 h 15 min) şi cu cehoaica Marketa Vondrousova (2 h 41 min), în timp ce Paolini a beneficiat, joi, de neprezentarea adversarei sale din sferturi, kazaha Elena Rîbakina. Românca a fost dominată în primul set, adjudecat de Paolini (28 ani, 26 WTA) cu 6-2. În actul secund, Cîrstea a reuşit să revină de la 2-4, a salvat o minge de meci la 4-5, iar apoi a ratat cinci mingi de set la 6-5 şi încă una în tiebreak, tot la 6-5.

Paolini a câştigat şi primele sale confruntări cu Cîrstea, în 2021, în sferturi la Portoroz, cu 6-4, 4-6, 6-1, şi anul trecut în primul tur la Roland Garros, cu 7-5, 2-6, 6-2.

Cîrstea, care îşi va egala cea mai bună clasare din carieră, luni, când va fi publicat noul clasament WTA (locul 21), s-a ales cu un cec de 158.944 de dolari şi 390 de puncte WTA. În finală, Paolini o va înfrunta pe câştigătoarea dintre poloneza Iga Swiatek şi rusoaica Ana Kalinskaia.

Sorana Cîrstea a debutat cu stângul în 2024. Jucătoarea de tenis a fost învinsă în runda a doua a turneului WTA 500 de la Brisbane.

Victorie de senzație pentru Sorana Cîrstea în sferturile turneului de la Dubai (WTA)