A treia victorie consecutivă pentru „U” Jolidon

<p />Handbalistele de la „U” Jolidon au învins vineri formaţia ASC Corona Braşov cu scorul de 35-25.

Clujencele se află la treia victorie consecutivă în Liga Naţională, după ce au învins în ultimele două etape pe CSM Bucureşti şi pe SCM Craiova. Prima jumătate de oră a fost împărţită, primele zece minute au aparţinut oaspeţilor din Braşov care au început foarte bine partida şi astfel Corona Braşov s-a distanţat la patru goluri (9-5). În următoarea prioadă clujencele au revenit la conducere prin golul marcat de Clara Vădineanu (10-9). Până la pauză, „U” Jolidon a majorat diferenţa astfel că după prima jumătate de oră scorul arăta 18-14. În cea de-a doua repriză braşovencele au reuşit să se apropie la trei goluri, însă în ultimele minute ale jocului clujencele au majorat diferenţa reuşind să se impună cu 32-25. Cea mai bună marcatoarea a meciului este interul-stânga de la „U” Jolidon, Mihaela Tivadar. După această partidă clujencele se află pe locul 4, la egalitate de puncte cu HC Dunărea Brăila şi la doar două puncte de locul 2, HC Zalău.