România s-a calificat la EURO 2024! A câștigat cu 2-1 partida cu Israel

După opt ani de pauză, România și-a asigurat calificarea în turneul final al Campionatului European. Tricolorii au învins Israelul în penultima partidă a preliminariilor Euro 2024, scor 2-1, într-o partidă disputată în Ungaria.

România s-a calificat la EURO 2024! FOTO: Facebook/ Echipa națională de fotbal a României România s-a calificat la EURO 2024! FOTO: Facebook/ Echipa națională de fotbal a României

Naţionala de fotbal a României s-a calificat la EURO 2024, din Germania, după ce a învins echipa Israelului cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă seara, pe Pancho Arena din Felcsut (Ungaria), în penultimul său meci din Grupa I a preliminariilor.

Pentru tricolori au marcat George Pușcaș (10‘) și Ianis Hagi (63‘). Valentin Mihăilă a primit cartonașul roșu în minutul 84, după o intrare cu crampoanele pe glezna lui Turgeman.

De cealaltă parte, singurul gol marcat de naționala Israelului a fost înscris de Eran Zahavi, în minutul 2.

Meciul dintre Israel și România s-a disputat la Felcsut, un oraș din apropierea Budapestei, pe terenul celor de la Akademia Pușkaș.

România obține calificarea matematic la turneul final al Campionatului European din Germania și se instalează pe prima poziție a Grupei I, profitând de remiza Elveției pe teren propriu cu Kosovo. În acest moment, România este pe prima poziție, cu 19 puncte, Elveția pe locul doi, cu 17 puncte, iar Israel pe locul trei, cu 12 puncte.

În ultimul meci din grupă, România va întâlni Elveția pe teren propriu, marți 21 noiembrie de la ora 21:45.

România va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

Echipele de start

Israel: 18. Glazer – 2. Eli Dasa (c), 4. Miguel Victor, 3. Goldberg, 12. Revivo – 8. Dor Peretz, 6. Lavi, 15. Gloukh – 11. Khalaili, 7. Zahavi, 19. Turgeman. Selecționer: Alon Hazan

Rezerve: 1. Da. Peretz, 23. Jarafi – 5. Shlomo, 9. Baribo, 10. Safuri, 13. Gorno, 14. Kanichowsky, 16. Abo Fany, 17. Tinda, 20 A. Cohen, 21. D. Glazer, 22. Davidzada

România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu (c) – 14. Hagi, 9. Pușcaș, 19. Drăguș. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Niță, 16. Radu – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 17. Fl. Coman, 20. Olaru, 21. Moruțan, 22. Mogoș, 23. Dumitrescu

Acuzații lansate la adresa antrenorul CFR, Andrea Mandorlini: „Asta înseamnă umilință, să te scoată la încălzire și să nu te folosească”