Dinamo-CFR Cluj, 1-1. Meci încheiat la egalitate de „feroviari” pe Arena Națională

Partida disputată de clujeni în deplasare, în etapa a 12-a din Superliga, pe Arena Națională, s-a încheiat cu scorul 1-1. CFR Cluj rămâne pe poziția a doua a clasamentului, la trei puncte distanță de FCSB.

Dinamo București-CFR Cluj, 1-1 Foto: digisport Dinamo București-CFR Cluj, 1-1 Foto: digisport

Primul gol al partidei a fost înscris rapid, după câteva minute de tatonare și mișcări ofensive ale celor două echipe. Abdallah a înscris (min.10) primul său gol de la transferul la Dinamo, din pasa lui Ilic.

CFR Cluj a avut câteva ocazii de gol, însă până la finalul primei reprize nu a reușit să-și revină, iar Dinamo a încheiat la pauză în avantaj.

Echipa lui Mandorlini a reușit să egaleze abia în min. 58, prin golul marcat de Bîrligea, după ce anterior (min.53) Deac a ratat o șansă bună de a marca.

În prelungiri, min. 90+1, Mogoș a șutat spectaculos de la distanță, însă Golubovic a respins în corner.

Partida s-a încheiat cu scorul 1-1, situație în care CFR Cluj rămâne la trei puncte distanță de FCSB, cu 26 de puncte.

Dinamo: Golubovic–Costin, Patriche, Lucas Alves, Amzăr-N. Roșu, Bena, D. Iglesias–Gregorio, Abdallah, Ilic
Rezerve: Began, I. Roșu, Țîră, Bordușanu, Bani, Giafer, R. Grigore, Irimia, Ghezali
Antrenor: Ovidiu Burcă
CFR Cluj: Sava–Kresic, Ajeti, Morgan–Mogoș, Deac, Muhar, Cvek, Camora–Otele, Bîrligea.
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, M. Ilie, Lucaci, R. Filip, Fica, L . Mihai, Jefte, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

Mandorlini le-a cerut jucătorilor „un ultim sacrificiu” înaintea partidei cu Dinamo. „Va fi un meci dificil”.