Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, calificare spectaculoasă în finala turneului WTA Parma

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului WTA 125 de la Parma (Italia), după ce a învins-o în penultimul act pe maghiara Anna Bondar, cu 6-3, 6-4.

Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului WTA 125 de la Parma/Foto: Ana Bogdan Facebook.com Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului WTA 125 de la Parma/Foto: Ana Bogdan Facebook.com

Ana Bogdan (30 ani, 71 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după două ore şi 40 de minute.

Românca are acum 3-1 în meciurile directe cu Bondar (26 ani, 105 WTA), pe care a mai învins-o în 2019, în calificări la Istanbul, cu 2-6, 6-3, 6-3, şi anul acesta la Madrid, în primul tur, cu 4-6, 6-4, 7-6 (7/2). Bondar a câştigat la începutul anului, în primul tur la Australian Open, cu 6-2, 2-6, 6-3.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 7.390 de euro şi 95 de puncte WTA. Valoarea premiilor totale a turneului WTA Parma 2023 este de 100.000 de euro.

În finală, Ana Bogdan o va înfrunta pe învingătoarea dintre slovaca Anna Karolina Schmiedlova, principala favorită, şi poloneza Katarzyna Kawa.