Actualitate

Înotătorii nevăzători clujeni și-au reconfirmat valoarea în Ungaria

<p />Toţi cei şapte elevi care fac parte din grupul de înotători de la Liceului pentru Deficienţi de Vedere Cluj s-au clasat pe podium la Competiţia Internaţională de Nataţie a Ungariei, Eger 2012.

Consiliul Judeţean (CJ) Cluj informează, într-un comunicat de presă transmis luni, că şase dintre cei şapte elevi clujeni s-au clasat pe primul loc în probele la care au participat. Naomi Ciorap a ocupat locul I în probele de 50 m liber, 100 m liber şi 200 m individual mixt. Ana Ciorap s-a clasat pe locul I la probele de 100 m liber şi 100 m bras şi pe locul II în proba 50 mi liber. Petre Prundaru a obţinut locul I în probele de 100 m liber şi 50 m liber, precum şi locul II în probele de 200 m individual mixt şi 100 m bras. Samuel Ciorap a obţinut locul I la probele de 100 m bras, 100 m spate, 50 m liber, 100 m liber şi 400 m liber. Valentin Velecico s-a clasat primul în proba de 100 m spate. Elisei Ciorap s-a clasat pe poziţia a II-a la 100 m spate, 100 m liber (13 ani) şi 50 m liber. Alexandru Bologa a obţinut locul I la 100 m bras şi 400 m liber (15 ani), precum şi locul II la proba de 100 de m spate.

Înotătorii clujeni au participat la competiţia din Ungaria alături de 14 echipe şi de peste 100 de sportivi din şapte ţări.

„Seria neîntreruptă a performanţelor sportive deosebite ale acestor copii merituoşi ne determină să sprijinim în continuare eforturile acestora, astfel încât visul lor de a participa şi de a obţine medalii la Jocurile Paralimpice din anul 2012 de la Londra să devină realitate. Ne mândrim cu aceşti ambasadori ai Clujului şi îi felicităm, odată în plus, pentru lunga serie de performanţe sportive obţinute în ultimul timp şi pentru lecţia de viaţă şi curaj pe care, zi de zi, o oferă întregii noastre comunităţi”, a declarat, în comunicat, preşedintele CJ Cluj, Alin Tişe.

În anii 2009-2011, tinerii sportivi clujeni au reuşit să obţină peste 100 de medalii în cadrul competiţiilor sportive la care au participat în ţări precum Ungaria, Cehia, Turcia, Slovacia, Germania şi Ţara Galilor.