Mihaela Buzărnescu este în sferturile de finală la Winners Open

Mihaela Buzărnescu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Winners Open, primul turneu WTA de la Cluj-Napoca, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de spaniola Lara Arruabarrena.

Singura reprezentantă a României în proba de simplu la JO de la Tokyo a început bine şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar a fost egalată. Buzărnescu a preluat din nou controlul şi a încheiat primul set cu 6-3, după trei ghemuri consecutive.

În actul secund, Lara Arruabarrena (29 ani, 198 WTA) a jucat mai bine, a condus cu 2-0, Buzărnescu a revenit şi a restabilit echilibrul (3-3), dar iberica a făcut un nou break şi a condus cu 5-3. Buzărnescu nu a cedat, a salvat o minge de set la 4-5 şi a reuşit să întoarcă jocul, impunându-se cu 7-5, după patru ghemuri la rând.

Buzărnescu a încheiat cu 3 aşi, 3 duble greşeli, 34 de winners şi 13 erori neprovocate. Arruabarrena a avut doar 5 mingi direct câştigătoare şi a comis 15 erori neforţate.

Mihaela Buzărnescu are acum 4-1 în meciurile directe cu Arruabarrena, după ce a mai ieşit învingătoare o dată anul acesta, în februarie, cu 6-4, 6-3 în primul tur la Australian Open.

Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA.

În sferturi la Cluj-Napoca, Buzărnescu o va înfrunta pe Kristyna Pliskova (29 ani, 123 WTA), care a trecut joi de poloneza Katarzyna Kawa cu 6-4, 6-4.
Singurul meci direct s-a încheiat cu victoria Mihaelei, cu 6-2, 6-3 , în 2018, în sferturi la Praga.