U-BT Cluj, meci solid înaintea duelului cu Bayeruth! Ardelenii au spulberat Steaua

U-Banca Transilvania Cluj s-a impus cu 96-69 în faţa celor de la CSA Steaua, într-un meci programat sâmbătă seară în BT Arena.

Echipa pregătită de Mihai Silvăşan a dominat cu autoritat meciul începând cu sfertul al doilea după un început puţin mai ezitant. Clujenii au câştigat mitanul al doilea cu 30-8, un parţial care le-a permis gazdelor să intre cu un avantaj de 17 puncte la cabine.

Repriza secundă nu a mai avut istoric, iar U-BT Cluj avea să să distanţeze la un ecart maxim de 32 de puncte, 96-64, cu doar câteva secunde înainte de finalul meciului. L.J. Peak a fost cel mai bun marcator al celor de la Universitatea Cluj după ce a încheiat meciul cu 17 puncte. Americanul a fost urmat de conaţionalii săi, Patrick Richard şi Kerron Johnson cu 14, respectiv 13 puncte.

U-Banca Transilvania Cluj a ajuns după acest meci la 14 victorii şi 3 înfrângeri în campionat, iar la mijlocul săptămânii va da piept cu formaţia germană Medi Bayeruth în sferturile de finală din FIBA Europe Cup.