U-BT Cluj-Napoca, învinsă de CSM CSU Oradea în FIBA EuroCup

CSM CSU Oradea a învins-o pe U-BT Cluj-Napoca cu scorul de 80-75 (21-15, 23-15, 19-19, 17-26), miercuri seara, în Arena ''Antonio Alexe'', într-un meci din Grupa J a competiţiei masculine de baschet FIBA EuroCup.

Campioana României a dominat primele două sferturi, în timp ce oaspeţii au evoluat foarte bine în ultimele zece minute, dar a fost prea târziu pentru a obţine ceva la Oradea.

Ambele formaţii au câte două victorii şi două eşecuri în acest stadiu al competiţiei.

Aaron Broussard a fost cel mai bun om al gazdelor, iar de la clujeni s-a remarcat în special Patrick Richard.

Antrenorul Cristian Achim i-a utilizat pe Kristopher Richard 4 puncte, 4 recuperări, 1 pasă decisivă, Aaron Broussard 25 p, 2 rec, 2 pd, Giordan Watson 10 p, 1 rec, 11 pd, Tudor Fometescu 1 pd, Sean Barnette 9 p, 5 rec, 1 pd, Arturas Valeika 3 rec, 2 pd, Edward Petrescu 1 rec, Cătălin Baciu 2 p, 1 rec, 1 pd, Dragan Zekovic 10 p, 6 rec, 3 pd, Nikola Markovic 20 p, 4 rec, 3 pd.

La clujeni au evoluat Donatas Tarolis 16 p, 3 rec, 1 pd, Kerron Johnson 8 p, 6 rec, 5 pd, Karlo Zganec 9 p, 4 rec, Andrei Kalnicenko 1 rec, 1 pd, Darko Planinic 14 p, 1 rec, 1 pd, Artis Ate 7 p, 6 rec, David Vida, Nandor Kuti 1 pd, Patrick Richard 19 p, 3 rec, 11 pd, Rareş Uţă 2 p, 1 rec.

În clasament, pe primul loc se află Ţmoki-Minsk cu 7 puncte, urmată de U-BT Cluj-Napoca, 6 puncte, CSM CSU Oradea, 6 puncte, Ironi Ness Ziona, 5 puncte.

Partidele din penultima etapă vor avea loc pe 29 ianuarie, Ironi Ness Ziona - CSM CSU Oradea şi U-BT Cluj-Napoca - Ţmoki-Minsk.