U-BT Cluj continuă să impresioneze! Ardelenii au învins la scor pe CSU Sibiu

U-Banca Transilvania Cluj a reuşit un succes important în primul meci din sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin.

Formaţia clujeană a reuşit să se impunp cu 83-64 în faţa celor de la CSU Sibiu, iar soarta calificării în penultimul act pare că s-a deschis încă din manşa tur.

Sibienii au început mai bine jocul şi au condus cu şapte puncte (10-3), dar trupa antrenată de Silvăşan a revenit până la finalul primului sfert şi putea să îl câştige dacă Philmore nu egala la 16 în ultima secundă. U-BT a controlat sfertul al doilea şi avea să conducă cu 43-34 la pauza jocului. Sibienii au făcut ajustări în defensivă şi s-au apropiat la doar cinci puncte înainte de ultimul sfert. Clujenii s-au dezlănţuit din nou însă în ofensivă şi aveau să câştige cu 83-64.

Principalii marcatori ai meciului, la care au asistat peste 3.500 de spectatori, au fost Planinici 17 puncte, pentru gazde, respectiv Philmore 24, pentru CSU Sibiu.

Într-un alt meci disputat în sferturile de finală, BC Steau Bucureşti a învins cu 83-78 pe Dinamo Bucureşti.