Înfrângere categorică pentru România la Campionatul Mondial de handbal feminin

România a pierdut cu 34-22 în faţa naţionalei Suediei în penultimul meci la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Formaţi antrenată de Thomas Ryde a început modest meciul şi după doar cinci minute de joc Suedia conducea cu 4-0 pe tabelă. Tehnicianul României a fost nevoit astfel să apeleze la Cristina Neagu, cea care a fost lăsată iniţial pe banca de rezerve. Handbalistele românce au revenit şi au egalat, 6-6, însă doar pentru câteva clipe.

Suedia a călcat din nou pedala de acceleraţie şi avea să conducă cu 15-9 la pauza meciului. Partea a doua a jocului nu a mai avut istoric, iar nordicele aveau să câştige la 12 goluri diferenţă după ce Thomas Ryde a trimis în teren jucătoarele care au prins mai puţine minute la turneul final.

România va juca miercuri, de la ora 11:00, împotriva Japoniei în ultimul meci la Campionatul Mondial. Naţionala feminină poate termina pe locul cinci în Main Round dacă trece de formaţia niponă. În ciuda faptului că nu termină în primele opt, România va juca la turneul pre-olimpic din luna martie, deoarece a terminat pe locul patru la Campionatul European de anul trecut.