România s-a chinuit şi cu modesta Kazakhstan la Campionatul Mondial de handbal feminin

România a câştigat cu 22-20 meciul cu naţionala din Kazakhstan în Grupa C de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia.

Echipa naţională de handbal feminin s-a chinuit în meciul cu Kazakhstan din etapa a 3-a de la Campionatul Mondial din Japonia şi a câştigat cu doar două goluri diferenţă.

Thomas Ryde nu a apelat deloc la Cristina Neagu pe durata celor 60 de minute, dar cu toate asta reprezentativa din Kazakhstan era una mult mai slab cotată decât România.

Handbalistele române au avut mari probleme în faza de atac şi au terminat partea secundă cu doar opt goluri marcate în 30 de minute. Crina Pintea a fost cea mai bună marcatoare a României cu cinci goluri marcate, fiind urmată de Vizitiu, Seraficeanu şi Udriştoiu, toate cu trei reuşite.

Pentru România urmează miercuri dimineaţă un meci capital cu Muntenegru, programat la ora 8:00.