Handbalul feminin respiră! „U” Cluj, victorie crucială în derby-ul suferinței cu Rapid

După 10 înfrângeri „pe linie”, echipa de handbal feminin a Universității Cluj a izbutit prima victorie din noul sezon al Ligii Florilor, 23-21, împotriva Rapidului, în ultimul meci al anului.

Handbalul feminin respiră! „U” Cluj, victorie crucială în derby-ul suferinței cu Rapid București, sursă foto: Facebook Sorin Moldovan Handbalul feminin respiră! „U” Cluj, victorie crucială în derby-ul suferinței cu Rapid București, sursă foto: Facebook Sorin Moldovan

Cele două formații au început prudent jocul disputat în Sala Sporturilor „Horia Demian”, iar după 6 minute scorul de pe tabelă era doar 2-1 pentru fetele lui Alin Bondar. După câteva minute bune ale „studentelor”, acestea s-au desprins la cinci goluri, scor 10-5, apetitul ofensiv al Universității menținându-se până la pauză, când rapidistele s-au văzut conduse la șapte „lungimi” distanță, 15-8.

La revenirea de la vestiare, Rapidul a pornit ca din pușcă, marcând de trei ori consecutiv, apoi apropiându-se la un singur gol diferență, 17-16. Cele două tabere din subsolul clasamentului Ligii Florilor au oferit un final de partidă dramatic, fiind cap la cap până în ultimele minute, atunci când o aruncare de la 7 metri transformată de Araujo, respectiv un gol izbutit de Lazăr au înclinat balanța în favoarea Universității.

Scor final 23-21, iar „U” Cluj obține, cu multă suferință, primul succes din Liga Florilor. După 11 jocuri disputate, „studentele” sunt pe locul 13 în clasament, penultimul, depășind chiar adversara de duminică, Rapid. Cu 3 puncte „în straiță”, golaveraj 251:312, Universitatea Cluj este la un singur punct distanță de AHCM Slobozia, ocupanta locului 12, poziție ce asigură prezența la baraj.

„U” Cluj: Necula 5, Gandulfo 5, Chintoan 4, Araujo 3, Moraru 2, Boian 2, Lazăr 2 (Țăgean, Prodan – portari) / Antrenor: Alin Bondar

Rapid: Boljevic 5, Livrinikj 4, Lazăr 4, Carabulea 4, Trifan 2, Preda 2 (Arghir, Nanu – portari) / Antrenor: Carmen Amariei