Universitatea Cluj se califică dramatic în Cupa României. "Studenții" au marcat la ultima fază

Universitatea Cluj a câștigat cu 2-1 duelul cu CSC Sânmartin, în turul IV din Cupa României, sezonul 2019/2020.

Formația antrenată de Adrian Falub a deschis scorul în minutul 11 al partidei disputate la Sântion prin George Florescu, cel care a revenit în primul 11 al echipei după reinstalarea lui Falub. Formația bihoreană a replicat însă până la pauză și a reușit să egaleze prin Florin Pop în minutul 27 al jocului.

Universitatea s-a văzut nevoită să alerge din nou după gol în repriza secundă, însă dorința prea mare a jucătorilor a fost la un pas să se transforme într-un dezastru. Rafa a fost eliminat în minutul 65, iar prelungirile și loviturile de la 11 metri păreau să fie singura cale spre calificare.

Formația clujeană avea să dea însă lovitura în minutul 90+1 al partidei, atunci când Taub a marcat golul victoriei și a trimis echipa în faza următoare a competiției.

Universitatea Cluj va juca sâmbătă, la ora 11:30, pe terenul Dunării Călărași, în cadrul etapei a șaptea din Liga2.

Alte rezultate din Cupa României: Crișul Chisineu Cris – UTA Arad 0-1, Foresta Suceava – Aerostar Bacău 2-1, Ghiroda – Ripensia Timișoara 1-3, Moreni – CS Mioveni 1-2, Popești-Leordeni – Turris Turnu Măgurele 1-2, Sănătatea Cluj – Comuna Recea 3-1, Vedița Colonești – Universitatea Craiova 1-2, CSM Reșita – Poli Timișoara 1-0, Făurei – Farul Constanța 2-1, Flacăra Horezu – FC Argeș 2-1, Industria Galda – Reghin 4-3, Sportul Snagov – Petrolul Ploiești 0-1, Tunari – Metaloglobus 0-2.

Echipa de start a Universității Cluj: Tordai - Inacio, Kay, Crăciun, Taub - Florescu (C), Dican - Takacs, Rafa, Pîrvulescu - Pop.

Rezerve: Gorcea, Gomes, Berci, Telcean, Ceitil, Goga, Burghele.