monitorulcj.ro Menu

Sport

CFR Cluj și-a aflat adversarele din grupele Europa League! Nume URIAȘE vin în Gruia!

După ce favoriții lor au ratat calificarea în grupele Champions League, suporterii „feroviarilor” nu au motive de supărare!

CFR Cluj și-a aflat adversarele din grupele Europa League!

Astăzi, la Monaco, a avut loc tragerea la sorți pentru grupele UEFA Europa League, sezonul 2019-20. CFR Cluj, singura reprezentantă a României rămasă în competițiile europene, va avea parte de dueluri tari în această toamnă! Primul duel al clujenilor va avea loc în data de 19 septembrie.

Astfel, vișiniii lui Dan Petrescu vor juca în Grupa E a celei de-a doua competiții europene, avându-le adversare pe gruparea românului Ștefan Radu, Lazio Roma (Italia), adversara din turul 3 preliminar al UEFA Champions League, Celtic Glasgow (Scoția), respectiv fosta echipă a lui Ladislau Bölöni, Stade Rennais (Franța).

Grupele Europa League, sezonul 2019-2020

Grupa A: FC Sevilla (Spania), APOEL Nicosia (Cipru), Qarabağ (Azerbaidjan), Dudelange (Luxemburg)
Grupa B: Dynamo Kiev (Ucraina), FC Copenhaga (Danemarca), Malmö FF (Suedia), Lugano (Elveția)
Grupa C: FC Basel (Elveția), FK Krasnodar (Rusia), Getafe (Spania), Trabzonspor (Turcia)
Grupa D: Sporting Lisabona (Portugalia), PSV Eindhoven (Olanda), Rosenborg (Norvegia), LASK Linz (Austria)
Grupa E: Lazio Roma (Italia), Celtic Glasgow (Scoția), Stade Rennais (Franța), CFR Cluj (România)
Grupa F: Arsenal Londra (Anglia), Eintracht Frankfurt (Germania), Standard Liège (Belgia), Vitória de Guimarães (Portugalia)
Grupa G: FC Porto (Portugalia), Young Boys Berna (Elveția), Feyenoord (Olanda), Glasgow Rangers (Scoția)
Grupa H: CSKA Moscova (Rusia), Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria), Espanyol (Spania), Ferencváros Budapesta (Ungaria)
Grupa I: Wolfsburg (Germania), Gent (Belgia), Saint-Étienne (Franța), Olexandryia (Ucraina)
Grupa J: AS Roma (Italia), Borussia Mönchengladbach (Germania), Istanbul Başakşehir (Turcia), Wolfsberger (Austria)
Grupa K: Beşiktaş (Turcia), Braga (Portugalia), Wolverhampton (Anglia), Slovan Bratislava (Slovacia)
Grupa L: Manchester United (Anglia), FC Astana (Kazahstan), Partizan Belgrad (Serbia), AZ Alkmaar (Olanda)

Program grupele Europa League

etapa I: 19 septembrie
etapa a II-a: 3 octombrie
etapa a III-a: 24 octombrie
etapa a IV-a: 7 noiembrie
etapa a V-a: 28 noiembrie
etapa a VI-a: 12 decembrie