Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon

Simona Halep a reuşit să se califice în semifinalele turneului de la Wimbledon după un meci cu emoţii în sferturile de finală.

Simona Halep în semifinale la Wimbledon Simona Halep în semifinale la Wimbledon

Simona Halep s-a impus cu 7-6, 6-1, în faţa chinezoaicei Shuai Zhang în sferturile de finală ale turneului de Grand Şlem de la Wimbledon, într-un meci decis în 89 de minute.

Fostul lider mondial a început greu meciul cu Shuai Zhang, iar asiatica a condus la un moment dat cu 4-1, însă Simona Halep a revenit excelent în set şi a egalat la 4-4. Zhang a fost în continuare la conducere şi în prelungirile setului, dar Halep a fost în deplin control în tie-break şi a câştigat un prim set cu mari emoţii.

Reprezentanta României nu a mai avut emoţii în setul al doilea şi a reuşit să se impună cu 6-1  după ce a reuşit două breakuri consecutive. Simona Halep va juca în semifinale împotriva câştigătoarei meciului Elina Svitolina - Karolina Muchova.