Universitatea Cluj a pierdut manșa tur din semifinalele Liga Elitelor cu Dinamo

FC Universitatea Cluj a pierdut cu 2-1 duelul cu Dinamo în prima manșă din semifinalele Ligii Elitelor.

Cele două formații s-au duelat luni într-un meci disputat pe terenul din incinta Parcului Babes, iar trupa bucureșteană pleacă din postura de favorită pentru accederea în ultimul act al Ligii Elitelor.

Dinamoviștii au deschis scorul încă din minutul 25 prin Cătălin Măgureanu, în Oltean a restabilit egalitatea în minutul 38 al partidei. Măgureanu avea să izbutească "dubla" în minutul 49 al partidei, iar cu 10 minute înainte de final a avut șansa unui hat-trick, dar a ratat o lovitură de la 11 metri.

FC Universitatea Cluj a pierdut astfel prima manșă din semifinalele Ligii Elitelor cu 2-1, dar ar putea să obțină calificarea în returul programat duminică, 19 mai, de la ora 12:00 la București. FC Viitorul a câștigat cu 5-0 primul meci cu Universitatea Craiova în a doua semifinală, iar trupa lui Hagi este cu un pas în finală.