U-BT Cluj, noua campioană națională la baschet masculin U-18

U-BT Cluj a câștigat titlul de campioană națională la Under-18 după un succes spectaculos în fața celor de la LPS Bihorul CSM Oradea, 103-62, în ultimul act.

Clujenii au avut emoții doar în primul sfert al finalei și conduceau la pauza jocului cu 49-32, într-un meci în care Mihai Cârcoană avea să fie cel mai bun marcator la finalul timpului regulamentar.

Tinerii baschetbaliști clujeni au dominat și repriza secundă pe care au reușit să o câștige cu 54-30.

Mihai Cârcoană a fost remarcatul finalei cu 29 de puncte marcate, fiind urmat de Toma Lungoci cu 17. Tudor Todea și Dragos Axinte au contribuit și ei cu câte 14 puncte pentru U-BT.

Podiumul turneului final a fost completat de BC Slam București, formație care a învins CS Agronomia, 69-58, în finala mică

Etichete: u-bt cluj