Universitatea Cluj a învins Metaloglobus

Universitatea Cluj a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Metaloglobus, în etapa a XX-a a Ligii a II-a.

Echipa de fotbal Universitatea Cluj a reușit o victorie muncită după victoria categorică împotriva formației Pandurii Târgu Jiu.

Singurul gol al echipei clujene a fost marcat de către gavra, în minutul 62.

Meciul a fost asistat de către viitorul antrenor al echipei clujene, Bogdan Lobonț.

Dacă în meciul tur, primul din acest sezon, clujenii au treușit să se afirme, pe teren propriu, împotriva formației Metaloglobus, scor 2-0, în meciul retur, echipa antrenată de Mircea Cojocaru a reușit doar să înscrie un singur gol.

Bucureştenii au avut mai multe posesia în prima parte a reprizei, dar fără ca Dur-Bozoancă să aibă mari emoţii. După minutul 25, alb-negrii s-au văzut mai mult în ofensivă, iar Gavra şi Goga au fost aproape de gol.

Gazdele au avut inițiativa și în startul actului secund, iar fotbaliștii de la Metaloglobus au fost periculoși în două rânduri în primul sfert de oră al reprizei. După ce antrenorul Mircea Cojocaru a fost eliminat pentru proteste, „studenţii” au deschis scorul printr-o execuţie personală a lui Gavra.

Cu acest meci, jucătorii echipei Universitatea Cluj au terminat sesiunea de meciuri disputate în acest an în deplasare.

Următorul meci, care este și ultimul din acest an, va avea loc, pe teren propriu, vineri, 7 decembrie, de la ora 19:30, în compania formației Chindia Târgoviște.

Metaloglobus: Rob. Geantă - Buzea, Bg. Panait (Vl. Vlad 83'), Caramalău (cpt.) - C-tin. Costache, Mino Sota, Val. Andrei (Ghenovici 66'), Sava - Şt. Nicolae, Ov. Herea, Potecea (M. Albert 75')
Rezerve neutilizate: Anca Trip - Culda, Sane, Riza. Antrenor: Cristian Popovici

Universitatea Cluj: Dur Bozoancă - Andr. Cordoş, Abrudan, Berci - Al. Coman, Gab. Giurgiu, Sepsi, Taub - Haţiegan, Gavra (M. Coman 85'), Goga (cpt.)(G. Florescu 77')
Rezerve neutilizate: Iul. Dinu - Căpuşă, K. Twumasi, Oct. Ursu, Hordouan. Antrenor: Mircea Cojocaru