Universitatea Cluj a cedat pe teren propriu în ambele meciuri de baschet

În etapa a patra a Ligii Naționale de Baschet Feminin, grupa A, echipa Universitatea Cluj a primit vizita campioanei Sepsi Sf. Gheorghe. Meciul a avut loc duminică, 28 octombrie, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, iar Sepsi s-a impus cu 97-65, pe sferturi 22-18, 26-15, 20-17, 29-15.

Cu această victorie, Sepsi se menține pe primul loc în clasament cu opt puncte, iar Universitatea ocupă locul șase cu trei puncte și un meci mai puțin disputat. Jucătoarea echipei clujene, Arlesia Morse, a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte, fiind urmată de Kristina Higgins de la Sepsi cu 23 de puncte. Pentru echipa noastră au mai punctat: Irina Părău 12, Rishonda Napier 7, Nicolette Orban, Roberta Boț și Aleksandra Begenisic 6, Paula Cenean 3 și Boglarka Biszak 1.

Cu o zi înaintea „studentelor”, baschetbaliștii Universității Cluj au disputat și ei etapa a patra pe teren propriu. Adversarul lor din grupa C a Ligii Naționale de Baschet Masculin a fost formația ACS Târgu Jiu, care a câștigat partida cu scorul 91-59, pe sferturi 28-14, 21-18, 23-16, 19-11.

La finalul acestei etape, clujenii se află pe ultimul loc cu patru puncte, iar Târgu Jiu pe primul loc cu opt puncte. Pentru echipa clujeană au înscris: Radu Bîrlean 11, Vlad Porime 10, Alexandru Bota și Rareș Mihășan 8, Alexandru Burlacu și Bogdan Șutea 7, Dan Avram 6 și Dan Bichiș 2.