Adrian Șulcă este primul campion olimpic clujean

Performanță extraordinară pentru tânărul judoka clujean Adrian Șulcă la Jocurile Olimpice de Tineret Buenos Aires 2018 după ce a reușit să cucerească medalia de aur la categoria 81 kg.

Sportivul legitimat la Universitatea Cluj, Adrian Șulcă, a cucerit prima medalie de aur pentru România la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. Judokanul universitar a devenit campion olimpic la judo, categoria 81 kg, după ce a trecut în finală de cehul Martin Bezdek, prin ippon.

În lupta pentru aurul olimpic, Șulcă a trecut pe rând de neozeelandezul Rihari Iki, austriacul Rhys Allan, în semifinale de Alex Barto din Slovacia, iar în mai puțin de un minut s-a impus prin ippon în finala cu Martin Bezdek din Cehia.

Aceasta este prima medalie de aur, iar Șulcă este primul campion olimpic din istoria sportului clujean.

În concursul feminin de haltere, la cat. 52 kg, Mihaela Cambei s-a clasat pe locul al treilea şi a cucerit bronzul, cu un total de 158 kg. Aurul a fost obţinut de Yesica Yadira Hernandez Vieyra (Mexic), cu 171 kg, iar argintul a revenit unei reprezentante a Columbiei, Yineth Milena Santoya Ortiz, cu 162 kg. Cambei a reuşit 70 kg la smuls, ratând ultima tentativă, la 72 kg, iar la aruncat a avut 88 kg, ratând ultima încercare, la 90 kg.

Tot la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, luni, înotătorul român Daniel Martin a cucerit medalia de argint în proba de 100 m spate. Martin a fost cronometrat cu timpul de 53 sec 59/100, fiind devansat de rusul Kliment Kolesnikov, 53 sec 26/100, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat italianul Thomas Ceccon, 53 sec 65/100. Daniel Martin s-a calificat, luni, şi în finala probei de 100 m fluture, cu al cincilea timp din semifinale (52 sec 70/100).

Foarte aproape de medalie a fost şi halterofilul Emanuel Marian Danciu (62 kg), care s-a clasat pe locul 4, cu 258 kg (câte o tentativă ratată la smuls şi aruncat), la două kg de medalia de bronz, obţinută de columbianul Estiven Jose Villar Menjarres (260 kg). Aurul a fost cucerit de indianul Lalrinnunga Jeremy, cu 274 kg, iar argintul a revenit turcului Caner Toptaş, cu 263 kg.

La tenis, Selma Ştefania Cadâr a fost învinsă de slovena Kaja Juvan cu 6-2, 7-5, în primul tur la simplu.

La tenis de masă, Cristian Pletea a obţinut alte două victorii în grupă, 4-0 cu egipteanul Youssef Abdel-Aziz şi 4-2 cu azerul Khinhang Yu, iar Andreea Dragoman a pierdut cu 2-4 în faţa azerei Jing Ning. Pletea va juca în optimi cu italianul Matteo Mutti. Dragoman va juca în optimi cu poloneza Anna Janina Wegrzyn.

La gimnastică artistică, românul Gabriel Burtănete a reuşit a treia medie la sărituri, 13,733, după note de 14,433 şi 13,033. La feminin, Ana-Maria Puiu a fost a 20-a, cu 12,633 (12,733, respectiv 12,533). La inele, Burtănete a fost al 21-lea, cu 12,300.

La canotaj , Tabita Maftei şi Alina Maria Baletchi s-au calificat în semifinale la dublu rame, performanţă reuşită şi la masculin, de Alexandru Laurenţiu Danciu şi Florin Nicolae Arteni Fîntînariu.

Echipa Olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care concurează la 14 discipline sportive.

Etichete: Universitatea Cluj