Universitatea Cluj marchează și se califică cu un singur gol în optimile Cupei României

Echipa de fotbal Universitatea Cluj se califică în următoarea fază a Cupei României după victoria cu 1-0 în fața formației de Liga a III-a, Progresul Spartac Bucureşti.

Prima ocazie a meciului a venit în minutul 6 când Hordouan a ratat din 6 metri. Clujenii au deţinut controlul partidei, iar Coman, Greu şi Florescu au ratat alte trei ocazii. Singurul gol al partidei a venit în minutul 34 când arbitrul Robert Avram a dictat penalty pentru Universitatea Cluj, în urma unei intervenţii a lui Grigore asupra lui Ursu, căpitanul Gabi Giurgiu transformând lovitura de pedeapsă fără emoţii.

Repriza secundă a fost una mai mult de uzură. Antrenorul echipei clujene, Adrian Falub a decis să ofere câteva minute și unor jucători care evoluează mai puțin, precum Berci și Hațiegan. Gazdele au avut singura ocazie a reprizei, la șutul lui Apostol din minutul 73.

Partida s-a terminat cu scorul de 1-0 pentru echipa clujeană care se califică în optimile Cupei României.

Următorul meci pentru Universitatea Cluj va avea loc sâmbătă, de la ora 13:00, în deplasare, împotriva formației CS Mioveni.

Echipe de start:
Progresul Spartac: Iul. Răduţă - Bg. Grigore, Ghidurea, Leafu, Lixandru, Geană, Parfeon, Donca, Cip. Stanciu, Boiangiu, Tudorache
Rezerve: Săndescu - G. Apostol, P. Vlad, D. Radu, Diţu, Militaru, Curt. Antrenor: Andrei Erimia

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă - Al. Coman, Căpuşă, Andr. Cordoş, Taub, Gab. Giurgiu (cpt.), G. Florescu, Greu, Hordouan, Oct. Ursu, M. Coman
Rezerve: Albuţ - Takacs, Abrudan, Berci, K. Rwumasi, Goga, Haţiegan. Antrenor: Adrian Falub