monitorulcj.ro Menu

Sport

Olimpia Cluj și-a aflat programul competițional. Primul meci, în deplasare

Astăzi, a avut loc tragerea la sorți a țintarului celor trei eșaloane feminine în care vor evolua 10 echipe.

Noul sezon al Ligii 1 este programat să înceapă pe 8 septembrie, Liga 2 va debuta pe 16 septembrie, iar Liga 3, pe 23 septembrie.

Tot în astăzi a fost aprobată propunerea ca începând cu sezonul 2019/2020, Liga 1 să aibă în componența sa 12 echipe.

Potrivit tagerii la sorți, echipa de fotbal feminin Universitatea Olimpia Cluj va disputa primul meci, în deplasare, în compania formației Fortuna Becicherecu Mic, urmând ca pe data de 16 septembrie echipa antrenată de Mirel Albon să dispute primul meci pe teren propriu, în compania formației Heniu Prundu Bârgăului.

”U” Olimpia Cluj a ratat calificarea în fazele eliminatorii ale UWCL, după înfrângerea cu 3-1 în fața WFC Kharkiv, în grupa a șasea preliminară. Pentru echipa antrenată de Mirel Albon drumul european s-a oprit în sezonul 2018-2019 în faza preliminară cu două victorii, 3-2 contra Cardiff Met Ladies (Țara Galilor) și 6-1 cu FC Birkirkara (Malta).

Echipe Liga 1, sezon 2018/2019:
Fortuna Becicherecu Mic
”U” Olimpia Cluj
Universitatea Galați
CSȘ Târgoviște
CFR Timișoara
Vasas Femina
Universitatea Alexandria
Fair Play București
Independența Baia Mare
Heniu Prundu Bârgăului

Programul turului Ligii 1 feminin:
Etapa 1 - 8 septembrie 2018
Fortuna Becicherecu Mic - ”U” Olimpia Cluj
Universitatea Galați - CSȘ Târgoviște
CFR Timișoara - Vasas Femina
Universitatea Alexandria - Fair Play București
Independența Baia Mare - Heniu Prundu Bârgăului

Etapa 2 - 16 septembrie
”U” Olimpia Cluj - Heniu Prundu Bârgăului
Fair Play București - Independența Baia Mare
Vasas Femina - Universitatea Alexandria
CSȘ Târgoviște - CFR Timișoara
Fortuna Becicherecu Mic - Universitatea Galați

Etapa 3 - 23 septembrie
Universitatea Galați - ”U” Olimpia Cluj
CFR Timișoara - Fortuna Becicherecu Mic
Universitatea Alexandria - CSȘ Târgoviște
Independența Baia Mare - Vasas Femina
Heniu Prundu Bârgăului - Fair Play București

Etapa 4 - 7 octombrie
”U” Olimpia Cluj - Fair Play București
Vasas Femina - Heniu Prundu Bârgăului
CSȘ Târgoviște - Independența Baia Mare
Fortuna Becicherecu Mic - Universitatea Alexandria
Universitatea Galați - CFR Timișoara

Etapa 5 - 14 octombrie
CFR Timișoara - ”U” Olimpia Cluj
Universitatea Alexandria - Universitatea Galați
Independența Baia Mare - Fortuna Becicherecu Mic
Heniu Prundu Bârgăului - CSȘ Târgoviște
Fair Play București - Vasas Femina

Etapa 6 - 21 octombrie
”U” Olimpia Cluj - Vasas Femina
CSȘ Târgoviște - Fair Play București
Fortuna Becicherecu Mic - Heniu Prundu Bârgăului
Universitatea Galați - Independența Baia Mare
CFR Timișoara - Universitatea Alexandria

Etapa 7 - 4 noiembrie
Universitatea Alexandria - ”U” Olimpia Cluj
Independența Baia Mare - CFR Timișoara
Heniu Prundu Bârgăului - Universitatea Galați
Fair Play București - Fortuna Becicherecu Mic
Vasas Femina - CSȘ Târgoviște

Etapa 8 - 10 noiembrie
”U” Olimpia Cluj - CSȘ Târgoviște
Fortuna Becicherecu Mic - Vasas Femina
Universitatea Galați - Fair Play București
CFR Timișoara - Heniu Prundu Bârgăului
Universitatea Alexandria - Independența Baia Mare

Etapa 9 - 25 noiembrie
Independența Baia Mare - ”U” Olimpia Cluj
Heniu Prundu Bârgăului - Universitatea Alexandria
Fair Play București - CFR Timișoara
Vasas Femina - Universitatea Galați
CSȘ Târgoviște - Fortuna Becicherecu Mic