Clujul, pe podium la CN de patinaj viteză

Cluj-Napoca a fost în acest weekend gazda a Campionatului Național de Patinaj Viteză, ediția 2018. A fost a doua ediție la baza sportivă „Gheorgheni” din Cluj-Napoca a avut loc această competiție.

Peste 100 de participanți, sportivi din Brașov, Târgu Mureș, Sibiu, Ploiești și Cluj au fost prezenți la această competiție.

Pentru cluburile din Cluj-Napoca, Fuzesy Ilka și Harabagiu Mara, de la CSȘ Viitorul, au fost cele care și-au adjudecat poziția secundă, la categoria de vârstă, în timp ce Ștef Raluca, CS Universitatea Cluj, s-a clasat pe locul 3 la categoria ei de vârstă.

Cluj-Napoca a fost reprezentată de două cluburi, Clubul Sportiv Universitatea Cluj, prin sportiva Ștef Raluca, și Clubul Sportiv Școlar Viitorul, reprezentat prin Fuzesy Ilka, Harabagiu Mara, Neag Andreea, Valinescu Mara, Munetean Sonia, Balasz Sara, Anitan Ana.

În trecut campionatele naționale aveau loc la Brașov.