Victorie pentru CFR Cluj în meciul tur împotriva Alashkert

Echipa de fotbal CFR a câștigat primul meci împotriva formației Alashkert, scor 2-0 (1-0), meci disputat, în deplasare, în cadrul turului trei preliminar al Europa League.

Așa cum sperau de acasă, jucătorii antrenați de Toni Conceicao au reușit să marcheze două goluri, presiunea returului fiind una mai redusă.

După o primă ocazie a lui Păun, în minutul 2, atacantul echipei clujene, George Țucudeanu, a reușit să deschidă scorul în minutul 5, după o pasă în banda stângă primită de la Mario Camora. După acest gol meciul a fost unul mai liniștit. Armenii, deși au încercat să readucă egalitatea pe tabela de marcaj nu au reușit să-i facă probleme portarului Arlauskis.

CFR-ul și-a mărit avantajul imediat după pauză, același Țucudeanu marcând în minutul 49, în urma unei lovituri de la 11 m, după ce tot el a fost faultat în careu de Praznovsky, care a văzut cartonaşul galben.

După acest clujenii au controlat în totalitate meciul, reușind să păstreze scorul până la finalul meciului.

Returul acestui meci va avea loc joi, 16 august, la Cluj-Napoca, de la ora 20:00.

Dacă va trece de campioana Armeniei, CFR Cluj va juca în play-off-ul Europa League cu câştigătoarea confruntării dintre Legia Varşovia (Polonia) şi Dudelange (Luxemburg).

FC Alaşkert - CFR Cluj 0-2 (0-1)
A marcat: George Ţucudean (5, 49 - penalty)
Europa League - Turul III preliminar (prima manşă)

Echipe:
FC Alaşkert: Ognjen Cancarevic - Artak Edigarian, Voskanian, Danijel Stojkovic, Oliver Praznovsky, Gagik Daghbaşian - Gustavo Marmentini (Edgar Mancharian - min.53), Artak Grigorian, Artur Edigarian (căpitan, Danilo Sekulic - min.52), Jefferson (Cesar Romero Jr - min.65), - Uros Nenadovic. Antrenor: Varujan Sukasian.
Rezerve neutilizate: Henri Avagian - Goran Antonic, Artak Daşian, Artem Simonian.

CFR Cluj: Giedrius Arlauskis - Cristian Manea, Paulo Vinicius, Andrei Mureşan, Mario Camora (căpitan) - Ovidiu Hoban, Damjan Djokovic - Alexandru Păun, Mihai Bordeianu (Alexandru Ioniţă - min.82), Sebastian Mailat (Valentin Costache - min.63) - George Ţucudean (Robert Ndip Tambe.- min.68). Antrenor: Antonio Conceicao.
Rezerve neutilizate: Cosmin Vâtcă - Mate Males, Adam Lang, Andrei Peteleu.