monitorulcj.ro Menu
Sport

CFR Cluj a dezvăluit motivul despărțirii de Mihai Mincă: "A venit în stare de ebrietate la antrenament"

CFR Cluj a precizat, printr-un comunicat, motivul despărțiri de Mihai Mincă.

"Pentru ca toată lumea să cunoască motivului real al despărțirii lui Mihai Mincă de CFR Cluj, suntem nevoiți să dezmințim cele declarate de fotbalist despre clubul nostru și despre antrenorul echipei Dan Petrescu. Așadar, decizia ca portarul să părăsească echipa din Gruia a aparținut în totalitate clubului, și nicidecum antrenorului. Dan Petrescu a fost cel care l-a susținut la venirea sa la CFR, i-a dat o șansă și chiar a solicitat oficialilor clubului să îi mărească salariul de la 7000 euro cât avea până atunci, la 10000 de euro. Toate aceste lucruri s-au întâmplat, în ciuda faptului că jucătorul era cunoscut în viața echipei ca fiind unul cu grave probleme de disciplină și cu antecedente în ceea ce privește ieșirile în decor. În seara dinaintea ultimei zile a cantonamentului din Slovenia, Mihai Mincă a consumat băuturi alcoolice, a produs daune la hotelul în care echipa noastră era cazată, iar dimineața, la antrenament, a apărut în stare de ebrietate, a vociferat și nu s-a pregătit corespunzător. Toate aceste lucruri i-au făcut pe conducătorii echipei noastre să rezilieze de comun acord contractul cu jucătorul, cu toate că Dan Petrescu a insistat ca portarul să mai primească o șansă." se arată în comunicatul ardelenilor.

Mincă a declarat recent: 


“Vreau să câştige FCSB. Cât e Dan Petrescu acolo nu pot să ţin cu CFR. Mi-a făcut rău. Dan Petrescu e un caracter dificil. Să ne dea afară după şapte ani de la Cluj… Dânsul vine numai la bine, la greu nu ştiu dacă a stat undeva. Eu nu meritam. Putea să îmi spună frumos că nu mai are nevoie de mine, să mă duc la conducere să rezolv."