U-BT, VICTORIE în meciul cu Oradea

Echipa U-Banca Transilvania s-a impus în partida cu CSM Oradea, scor final 89-74.

Rezultatele pe sferturi au fost: 23-18, 25-23, 18-15, 23-18.

Echipa clujeană a controlat în totalitate meciul. Criza ofensivă a orădenilor a fost oprită de Nicolescu și Kariniauskas, dar Kuti a continuat să fie prezent în ambele faze ale jocului și a stabilit scorul primului sfert: 23-18. Barro a rotunjit zestrea de puncte a echipei la 50, chiar în debutul reprizei a doua, Kuti și Watson au mai adăugat cinci, timp în care Oradea a reușit să puncteze doar prin Mandache. Zeigler - Watson au continuat să chinuie apărarea orădenilor, iar Universitatea s-a îndepărtat considerabil.

Cel mai bun marcator a fost Giordan Watson, cu 20 de puncte.

Universitatea este pe primul loc în clasament, cu 46 de puncte. Următorul meci pentru clujeni va avea loc pe teren propriu contra echipei BC CSU SIBIU, pe 11 aprilie, de la ora 19:00.