Halep-Begu, în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen

Simona Halep şi Irina Begu vor fi adversare în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen (China), după ce liderul mondial a trecut, joi, cu 6-2, 6-2 de Sabalenka.

sursă foto: digi24.ro sursă foto: digi24.ro

Turneul este dotat cu premii în valoare de 626.750 dolari.

Halep (26 ani), principala favorită a competiţiei, s-a impus în doar 57 de minute în faţa unei adversare de 19 ani (73 WTA), care în primul tur o învinsese pe Monica Niculescu în două seturi, cu 6-4, 6-4.

Astfel, România va avea sigur o reprezentantă în finala turneului de la Shenzhen.

Halep nu i-a lăsat nicio şansă belarusei, care a greşit foarte mult. Halep a adunat 4 aşi, a făcut 2 duble greşeli, a reuşit 11 mingi direct câştigătoare şi a făcut doar 5 erori neprovocate, în timp ce Sabalenka a avut 4 duble greşeli, 12 winners şi 22 de erori neforţate.

Begu (27 ani, 43 WTA), a patra favorită, a învins-o joi cu 7-5, 7-5 pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numărul opt.  În primul set, românca a început cu un ghem cedat la zero pe serviciul său, dar a revenit în joc şi a întors scorul, 2-1, desprinzându-se apoi la 4-2. Babos a egalat, 4-4, a fost 5-5, după care Begu a salvat o minge de break, a făcut 6-5, iar apoi a câştigat setul pe serviciul adversarei (7-5).

Irina Begu a avut 1-0 şi 4-1 în actul secund şi părea că va câştiga fără emoţii, dar a urmat apoi patru ghemuri la rând luate de Babos, carte a condus cu 5-4 şi a servit pentru set, însă Begu a egalat, 5-5, impunându-se cu 7-5, după o dublă greşeală a unguroaicei. Begu a câştigat după o oră şi 55 de minute în faţa jucătoarei maghiare (24 ani, 56 WTA), la capătul unui meci în care a avut 3 aşi, 3 duble greşeli, 17 winners şi 23 de erori neforţate. Babos a reuşit 2 aşi, a comis 8 duble greşeli, a adunat 24 de mingi direct câştigătoare, dar şi 31 de erori neprovocate.

Cele două românce şi-au asigurat fiecare câte 43.663 dolari şi 110 puncte WTA, urmând să fie adversare pentru şasea oară în circuitul profesionist. Halep a câştigat de fiecare dată, în 2007 cu 6-3, 6-4 în sferturile unui turneu futures la Bucureşti, în 2008 în primul tur al altei competiţii futures la Bucureşti, cu 7-5, 6-2, în 2012 în optimile turneului de la Hobart, cu 6-4, 6-2, în 2016 în sferturile turneului de la Madrid, cu 6-3, 0-6, 6-1, şi în 2016 în primul tur la Wuhan, Irina abandonând la scorul de 6-3, 2-0.

Halep şi Begu sunt partenere la dublu, iar în semifinale vor juca împotriva cuplului Ana Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania).

Simona Halep a câştigat titlul în proba de dublu la Shenzhen în 2015.

În semifinalele turneului din China s-a calificat joi şi rusoaica Maria Şarapova, după 6-3, 6-3 cu kazaha Zarina Dias, următoarea adversară urmând să fie o reprezentantă a Cehiei, Katerina Siniakova, deţinătoarea trofeului, sau Kristyna Pliskova