FOTO Victorie mare pentru România la Cluj. Tricolorele sunt cu un pas la Euro

Echipa naţională de fotbal feminina –României a reuşit o victorie mare, 2-1 cu Ucraina, joi seară la Cluj, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

Istoricul meciului s-a scris practic în primele 20 de minute. Tricolorele au deschis scorul în minutul 3, în urma unui corener, Haviştiuc înscriind cu capul.

Peste doar 5 minute oaspetele au replicat şi au finalizat cu gol o acţiune rapidă. Câte o jucătoare de la ambele echipe au rămas însă întinse pe gazon în urma unei accidentări.

Tricolorele au reuşit să revină în numai două minute, când Duşa a finalizat cu gol.

Meciul s-a consumat apoi într-un joc fără foarte multe ocazii de poartă, la finalul căruia tricolorele au jubilat la scorul de 2-1 pe tabelă. Fetele antrenate de Mirel Albon s-au îmbrăţişat îndelung după încheierea jocului şi au salutat cele câteva sute de spectatori, între care numeroşi copii, prezenţi la meci. Ulterior pe gazon au intrat reprezentanţii FRF, în frunte cu preşedintele forului, Răzvan Burleanu.

Tricolorele au afişat şi un mesaj pentru una din colegele lor, care s-a accidentat acum două săptămâni şi nu a mai putut evolua.

România urcă pe locul 2 în grupa 2 de calificare, dar mai are nevoie de o victorie cu Grecia, marţi la Cluj, pentru a acumuşla 16 puncte şi a spera la calificare directă, în condiţiile în care doar primele şase clasate de pe locurile 2 din cele opt grupe obţin acest drept. Celelalte două echipe de pe locul 2 vor disputa un baraj, iar câştigătoarea va merge la Euro.

Cele două echipe:

România: 1. Părăluță - 2. Corduneanu (’50 Giurgiu), 3. Havriștiuc, 6. Ficzay, 15. Olivia Oprea (’63 Bâtea) - 11. Olar-cpt., 7. Sârghe, 4. Bortan, 10. Voicu - 18. Dușa, 9. Rus (‘45 Lunca). Rezerve: 12. Roxana Oprea - 5. Giurgiu, 13. Tărășilă, 14. Lunca, 16. Gorea, 17. Bâtea, 20. Goder. Antrenor: Mirel Albon

Ucraina: 1. Zvarich - 4. Filenko, 22. Kravets, 18. Vasylyuk, 2. Basanska - 9. Diatel, 15. Andrushchak (’66 Kalinina), 17. Apanaschenko - 8. Boychenko (’45 Khimich), 20. Kozyrenko, 16. Ovdiychuk (’86 Andrukhiv). Antrenor: Volodymyr Reva. Rezerve: 3. Andrukhiv, 5. Ivanishyn, 7. Kalinina, 10. Kochnyeva, 19. Iermoenko, 21. Khimich, 23. Samson