CFR Cluj, eliminată din Cupa Ligii, la penalty-uri

CFR Cluj a fost eliminată din Cupa Ligii, după ce a pierdut la loviturile de departajare sfertul de finală disputat miercuri seară în Gruia, cu ASA Târgu Mureș. Oaspeții se califică în premieră în semifinalele Cupei Ligii la fotbal.

Kuku a deschis scorul în minutul 64, Bu a egalat peste mai bine de un sfert de oră. "Feroviarii" au avut și două bare. În pelungiri nicio echipă nu a marcat și s-a trecut la penalty-uri.

De la CFR au ratat Tiago Lopes și Laurențiu Rus, Marius Constantin ratând de la ASA. Claudiu Belu a marcat golul calificării pentru echipa antrenată de Dan Alexa. Pentru ASA au înscris din penalty Gabi Mureșan, Gabi Matei, Emil Dică și Romeo Surdu (Mureșan, Dică și Surdu au jucat în trecut la CFR), în timp ce pentru clujeni au înscris Filipe Nascimento, Andrei Mureșan, Alexandru Neagu și Cristian Bud.

În semifinale, ASA o va înfrunta pe ACS Poli Timișoara, meciurile fiind programate în dublă manșă, pe 21-22 decembrie, respectiv 1-2 martie 2017.

CFR Cluj o întâlnește sâmbătă în campionat pe CSU Craiova, de la 20.30, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu.